جنگل توسکستان گرگان

جنگل توسکستان در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی گرگان و ۸۰ کیلومتری شاهرود در مسیری کوهستانی که از منطقه ی قله ی شاهکوه شاهرود می گذرد، قرار دارد. این منطقه که بی تردید از زیباترین مناطق طبیعی ایران است به دلیل اشراف جغرافیایی که بر دشت گرگان دارد به نام دیدگاه هم نامیده می شود. روستایی به همین نام در ابتدای جنگل توسکستان واقع شده است.
منطقه توسکستان و جهان نما در میانه گرگان و شاهرود واقع شده است.رشته کوه البرز شرقی میان گرگان و شاهرود مانعی طبیعی پدید آورده است، بنابراین برای طی مسیر از گرگان به شاهرود و بالعکس باید راهی پرپیچ و خم را در جنگل و کوه طی کرد. مناظر دو سوی این جاده در ایران کم نظیر است.
این جنگل میان دو رشته کوه واقع است که رودخانه ای پرآب از میان آن می گذرد. هرچه جاده را از میان جنگل به سمت بالا بپیماییم درختان تنک تر می شوند، به گونه ای که وقتی به جهان نما می رسید ، پوشش گیاهی تغییر چشمگیری می کند و درختان توسکا کم کم جای خود را به درختان ارس می دهند.
حداقل اختلاف دما از پایین جنگل تا نقطه جهان نما ۱۵ درجه سانتیگراد است، بنابر این در زمستان به هیچ وجه نمی توان در منطقه جهان نما توقف کرد. البته اگر برف و یخ اجازه بدهد که به بالای کوه برسید. تابستان هوای منطقه بسیار مطبوع و حتی کمی سرد است. اما می توان در زیر یکی از درختان شگفت انگیز ارس برای ساعاتی آرمید. البته پس از ساعتی اختلاف دما را احساس خواهید کرد. از منطقه جهان نما تا شاهرود تقریبا جاده سرازیر می شود.

راه رسیدن به جنگل توسکستان :

اگر مبدا را گرگان فرض کنیم باید به سمت شرق گرگان حرکت کنید یعنی به سمت جاده آزادشهر یا مشهد. پس از عبور از روستای جلین درسمت راست جاده راهی را می بینید که به توسکستان منتهی می شود. پس از عبور از زمین های کشاورزی به روستای توسکستان می رسید.
از روستای توسکستان جنگل شروع شده و جاده کم کم سربالایی میشود. پس از عبور از آبشار پیچ های مسیر تند میشود که باید نهایت احتیاط را نمود. چون شیب آنها و پیچ های تند آن دقت و مهارت در رانندگی را میطلبد. این سربالایی پس از عبور از حدود ۱۵-۱۶ پیچ به پایان می رسد و شما به بام استان گلستان یعنی منطقه جهان نما وارد می شوید. منطقه ای باز با پوشش گیاهی متفاوت از جنگل توسکستان که تا کنون پیمودید. هنگام ورودبه این منطقه ابرها را درزیر پای خود می بینید. در این منطقه دردو سوی جاده درختان ارسخود نمایی می کنند.

توضیحات تکمیلی :

در پیچهای این جاده نهایت احتیاط در رانندگی را نموده، از داشتن زاپاس چرخ مطمین شوید و همچنین در فصل زمستان وسایل ضروری همچون زنجیر چرخ به همراه داشته باشید تا سفری به یاد ماندنی در این منطقه منحصر بفرد رقم زنید.