استان اردبیل – گردشگری نمین – جنگل فندقلو

 

جنگل فندقلو در استان اردبیل و در ۸ کیلومتری جنوب شرق شهر نمین و ۳۶ کیلومتری شمال شرق اردبیل واقع شده‌است. مساحت منطقه فندقلو حدود ۱۶ هزار هکتار است که بیش از چهار هزار هکتار آن تحت پوشش عرصه‌های جنگلی قرار دارد و بقیه را مراتع تشکیل می‌دهد. جنگل فندقلو در واقع بخشی از جنگل‌های شرق استان اردبیل به شمار می‌رود که دنباله جنگل‌های نیمه گرمسیری استان گیلان می‌باشد.
منطقه فندقلو بخاطر داشتن جاذبه‌های منحصربه‌ فرد جنگلی مرتعی و گردنه زیبای حیران با جذابیتهای طبیعی متنوع پتانسیلی بسیار ممتاز در صنعت اکوتوریسم دارد و به دلیل نزدیکی به شهر نمین، همواره به‌عنوان یک گردشگاه شناخته شده است. با توجه به اینکه درخت فندق بیش از سایر گونه‌ها در این جنگل روییده است، این منطقه فندق‌لو نامیده می‌شود.

 

گونه های گیاهی جنگل فندقلو اردبیل :

در مجموع ۱۹ گونه جنگلی متعلق به ۸ تیره و ۱۷ جـنس در ایـن منطقه شناسایـی شده اند. جنگل فندقلو دارای درختان مختلف میوه مانند فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی است. در بین انواع شناسایی شده، گونه‌های نادری نظیر ممرز، راش، بلوط (بلندمازو) و بیدمشک یافت می‌شوند که به ارزش گیاهی منطقه می‌افزایند. در دشت‌های جنگل فندقلو یکی از زیباترین و نادرترین گل‌های دنیا به نام سوسن چلچراغ می‌روید و قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت گردشگری دارد.
در فاصله ۴ کیلومتربالاتر از این جنگل روستای ننه کران ناحیه‌ای وجود دارد که تماماً درختان آن اولاس (ممرز) بوده و به همین نام شناخته می‌شود (اولاس لق میشه) درختچه‌های اولاس و بلوط به شکل استپ در مسیر جنگل فندق پشته وجود دارند که ناشی از تخریب جنگل در ۴۰-۵۰ سال پیش جهت استحصال ذغال بوجود آمده است.

 

گونه های جانوری جنگل فندق لو اردبیل :

در منطقه فندق‌لو خرس قهوه‌ای و سمور و پرندگانی مانند قرقاول، کبک، گرگ، روباه، خوک وحشی، خرگوش، بلدرچین، هدهد، چکاوک، کلاغ ابلق و سیاه و عقاب طلایی زندگی می‌کنند.
طرح ملی رهاسازی مارال در جنگل های فندقلو در سال ۱۳۸۹ به تعداد ۸ راس ، با هماهنگی اداره محیط زیست و پاسگاه محیط بانی شهرستان نمین صورت پذیرفت تا تعداد این حیوان در منطقه زیاد شود.

 

آب و هوای جنگل فندقلو :

نگل فندقلو دو بهار دارد؛ یکی از ابتدای فروردین تا پایان خرداد و دیگری از مهر تا آبان. این منطقه جزو مناطق سردسیر استان اردبیل محسوب می‌شود. هوای این ناحیه به علت قرار گرفتن در ارتفاعات، دارای تابستانی بسیار خنک و مطبوع و زمستانی سرد و مرطوب است.
جنگل فندقلو به دلیل نزدیکی به شهر نمین و برخورداری از رطوبت منطقه و دسترسی آسان از جاده بین شهری اردبیل- آستارا، همواره به عنوان یک گردشگاه در استان اردبیل مورد توجه بوده است.

 

امکانات گردشگری جنگل فندقلو :

امکانات موجود در منطقه فندقلو وجود پیست اسکی مناسب برای فصل سرد سال است که گردشگران را به سمت خود جلب می‌کند. در این جنگل مکان‌هایی برای اقامت گردشگران تدارک دیده شده که امکان اقامت به صورت شبانه‌ روزی در آن مهیا است. در سال‌های اخیر زیباترین تله‌ کابین با منظره طبیعی و جنگلی در این بهشت بی‌نظیر دایر شده که گردشگران می‌توانند با استفاده از آن، زیبایی‌های خدادادی منطقه حیران، فندقلو و بخشی از استان گیلان را نظاره‌گر باشند. جنگل فندق‌لو به دلیل نزدیکی به شهر نمین و برخورداری از رطوبت منطقه و دسترسی آسان از جاده بین شهری اردبیل ـ آستارا، همواره به‌عنوان یک گردشگاه در استان اردبیل مورد توجه بوده است.

 

مسیر دستیابی به جنگل فندقلو اردبیل :

این جنگل در سطحی به طول تقریبی ۲۵ کیلومترمربع پراکنده‌است که از شرق خانقاه علیا واقع در مسیر جاده بین شهری نمین آستارا شروع و با جهت شمال غربی جنوب شرقی در شرق روستای حور خاتمه می‌یابد که راه اصلی و آسفالته آن از آبی‌بیگلو می‌باشد.
مسیرهای مختلفی برای دسترسی به این جنگل وجود دارد اما راه اصلی آن که آسفالته می‌باشد، سه راهی جاده اردبیل به آستارا در نزدیکی شهر نمین است. به این ترتیب که در مسیر راه اردبیل به آستارا و پیش از رسیدن به نمین مسیری سرسبز و زیبا با تابلوی راهنمای جنگل فندقلو مشاهده می‌شود.
راه دیگر برای رسیدن به این جنگل از جاده اردبیل به تهران در گردنه حیران از داخل روستای گیلده می‌باشد.

 

توضیحات تکمیلی :

لازم به ذکر است گردنه حیران و تله کابین حیران در ۲۰ کیلومتری اردبیل و ۵ کیلومتری شهرستان نمین واقع شده اند.
در داخل جنگل فندقلو یک استخر آبگرم به نام مشه سویی وجود دارد که آب آن خاصیت درمانی دارد و افراد زیادی به این دلیل و بسیاری هم برای گشت و گذار به آنجا می‌آیند و با خانواده چند روزی را داخل جنگل و در کنار استخر آبگرم و آبشاری که در منطقه قراردارد، اقامت می‌کنند.