استان قم,گردشگری قم,حرم حضرت معصومه,آستان مقدس حضرت معصومه,حضرت معصومه قم,زیارت حضرت معصومه,حرم مقدس حضرت معصومه,حرم قم,آستان معصومه سلام الله,زیارت حضرت معصومه در قم,مکان های زیارتی قم,جاهای زیارتی قم,مساجد قم

 

یکی از اماکن مذهبی تاریخی شهر قم و جاذبه های زیارتی ایران آستانه حضرت معصومه می باشد. آرامگاه حضرت فاطمه معصومه در مرکز شهر قم واقع است. حضرت معصومه خواهر امام رضا علیه السلام بوده و مرقد مطهر این بزرگوار پس از حرم مطهر امام رضا بیشترین زائر را در کشور دارد. مقبره حضرت معصومه در میان بقعه ای با کاشی های نفیس و زرفام قرار دارد.

 

سیر تاریخی ساخت مجموعه آستانه حضرت فاطمه معصومه :

 

در سال ۶۰۵ هجری قمری امیر مظفر احمد بن اسماعیل از بزرگان خاندان آل مظفر، بزرگترین استاد کاشی ساز آنزمان بنام محمد بن ابی طاهر کاشی قمی را به کار ساخت و پرداخت کاشی های متنوع مرقد گمارد. به مدت هشت سال کاشی های مرقد آماده و نصب شد. درسال ۱۳۷۷ خورسیدی مرقد مطهر به شکل جدید که آمیخته ‌ای از کاشی و سنگ است تجدید بنا شد و همچنین دیواره‌های داخلی با سنگ مرمر سبز آراسته گردید.
در سال ۹۶۵ هجری قمری قمری شاه طهماسب صفوی در چهار طرف مرقد ضریحی آجری آراسته به کاشی‌های هفت رنگ و کتیبه‌های معرق بنا نمود و در اطراف آن منافذی باز بود تا هم مرقد دیده شود و هم زائران نذورات خود را داخل ضریح بریزند.
در سال ۱۲۳۰ خورشیدی قمری فتحعلی شاه قاجار همان ضریح را نقره پوش کرد که این ضریح به مرور زمان فرسوده شد و در سال ۱۲۸۰ ضریحی که از نقره ضریح سابق و نقره‌های موجود در خزانه ساخته شده بود به جای آن نصب گردید.
این ضریح چندین مرتبه تجدید بنا و اصلاح شد و سال‌های متمادی روی مرقد فاطمه معصومه باقی بود تا این که در سال ۱۳۶۸ خورشیدی به دستور تولیت آن زمان شکل ضریح را تغییر دادند و ضریحی را با ظرایف هنری ویژه‌ای به جای آن نصب نمودند که آن ضریح همچنان برفراز قبر فاطمه معصومه برقرار است و در اسفند ماه ۱۳۸۰ خورشیدی اصلاحات و تعمیرات جدید صورت گرفت.

 

پادشاهان مدفون درمرقد حضرت معصومه :

 

شاه صفی، شاه عباس دوم، شاه سلیمان و شاه سلطان حسین از پادشاهان صفوی بودند که در سمت جنوب غربی حرم (رواق جنوبی) معصومه علیها سلام دفن شده اند. این قبرها تماماً برداشته شده و جای آنها هموار است.
فتحعلی شاه قاجار و محمد شاه قاجار از پادشاهان سلسله قاجار بودند که در مجموعه آرامگاه حضرت معصومه دفن گشته اند.

 

امکانات رفاهی آستان حرم حضرت معصومه در قم :

 

این مکان زیارتی و جاذبه مذهبی در شهر قم از کلیه امکانات اقامتی برای زائرین و علاقمندان حضرتش برخوردار است./n