درباره حمام شیخ بهایی اصفهان

حمام شیخ بهائی معروف ترین حمام شهر اصفهان و از جاهای دیدنی این شهر می باشد که توسط شیخ بهائی در عهد شاه عباس، طراحی و ساخته شده است.

 

 

آدرس حمام شیخ بهایی اصفهان – حمام شیخ بهایی کجاست :

 

حمام شیخ بهایی در اصفهان، خیابان عبدالرزاق، کوچه شیخ بهائی واقع شده است.

حمامی تاریخی که میان مسجد جامع و هارونیه در بازار کهنه، نزدیک بُقعه معروف به درب امام واقع شده است و به واسطه ویژگی منحصربه‌فرد خود با افسانه ها و داستان های گاهی متناقض آمیخته شده است.
مردم اصفهان از دیرباز عقیده داشته اند که گُلْخَن(آتشخانه) این گرمابه را شیخ بهائی چنان ساخته که با شمعی گرم می شد و در زیر پاتیل گُلْخَن، فضای تهی تعبیه کرده و شمعی افروخته در میان آن گذاشته و آن فضا را بسته بود و شمع تا مدّتهای مدید همچنان می سوخت و آب حمام بدان وسیله گرم می شد.
در باب سوخت این گرمخانه نظرات متفاوتی ارائه شده است که به واسطه نبود شمع گرمخانه و عدم انجام تحقیقات جامع از نظریه فراتر نرفته و قابل اثبات نبوده است.
جدی ترین نظریه در باب سوخت این گرمخانه، سیستم سفالینه لوله کشی زیرزمینی هست که حد فاصل آبریزگاه مسجد جامع و این حمام وجود داشته که احتمالاً با روش مکش طبیعی گازهایی چون متان و اکسیدهای گوگردی به مشعل خزینه حمام هدایت می شده و به عنوان منبع گرما در مشعل می سوخته و یا این که مستقیماً این گازها را از مواد زاید دفع شده در خود حمام جمع آوری می کردند و مورد استفاده قرار میدادند.
همچنین بنا بر صحبت ساکنین قدیمی محله، در پشت گرمخانه مُردابی دست ساز موجود بوده که آب فاضلاب به آن جاری بوده و می توان این احتمال را داد که گاز مورد نیاز از این مُرداب دست ساز تامین می شده است.
در ارتباط با شمع ساخته شده به دست شیخ بهائی هیچگونه اطلاعاتی در دست نیست به جز اینکه از جنس طلا بوده که احتمالاً همین عامل باعث سرقت آن شده است.
حمام شیخ بهایی اصفهان در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ باشمارهٔ ثبت ۲۰۶۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است./n