درباره حمام علیقلی‌ آقا (علیقلی آغا)

 

یکی از حمام های قدیمی اصفهان که تا همین چند سال پیش هم مورد استفاده قرار می گرفت، حمام علیقلی خان است که در اواخر دوره صفویه حدود ۳۱۰ سال پیش توسط فردی درباری به همین نام در بید آباد اصفهان ساخته شد.

 

 

آدرس حمام علیقلی‌ آقا – حمام علیقلی آقا کجاست :

 

این حمام درخیابان مسجد سید، روبروی خیابان طیب، خیابان آیت الله بیدآبادی واقع است.

 

 

معماری حمام علیقلی خان :

 

این حمام از نوع معماری سبک اصفهان در اواخر عصر صفوی است. بنای حمام شامل دو حمام بزرگ و کوچک و فضای چال حوض است. هر یک از این دو حمام از دو بخش اصلی سربینه و گرم خانه تشکیل یافته است، به طوری که در آن دوره مردان و زنان به صورت جداگانه می‌توانستند از آن استفاده نمایند.
شکل قاعده سربینه حمام بزرگ، به شکل هشت ضلعی منتظم طراحی شده است و در اطراف سربینه سکوهائی طراحی شده که فضاهای پشت آنها با طاق نماهای مدور تزئین یافته و همچنین گنبد میانی سربینه بر هشت ستون بزرگ سنگی استوار است.
تزئینات سقف حمام به صورت رسمی بندی است و نورگیرهای سقف به صورت منظم از فضای اطراف به سمت مرکز سقف به صورت منظم طراحی شده‌اند که در مواقع مختلف روز با ایجاد سایه روشن بر زیبائی تزئینات سقف می‌افزاید.
این بنا هم اینک به صورت موزه در معرض دید عموم گردشگران قرار گرفته است، موزه ای که تا حدودی به جنبه های مردمشناسی اصفهان و همچنین هنر معماری می پردازد./n