استان قزوین – گردشگری قزوین,حمام قجر,حمام قجر قزوین,موزه مردم شناسی قزوین,حمام قجر در قزوین,آردس حمام قجر قزوین,آدرس حمام قجر,حمام قجر کجاست,حمام قجر قزوین کجاست,اماکن تاریخی قزوین,موزه های قزوین,معماری حمام قجر قزوین

 

یکی از بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری قزوین حمام قجر این شهر می باشد. حمام قجر در تقاطع خیابان عبید زاکانی و خیابان درگاهی، کنار بازارچه و مسجد آقا کبیر قرار داشته و قدیمی ترین حمام موجود در قزوین محسوب می شود. این جاذبه تاریخی قزوین در سال ۱۰۵۷ هجری قمری به دستور شاه عباس دوم صفوی توسط امیر گونه خان از سرداران و امرای وی ساخته شده و به همین دلیل در ابتدا با نام “حمام شاهی” خوانده می ‌شد.

 

معماری و پلان حمام قجر قزوین :

 

مساحت حمام قجر در حدود ۱۰۴۵ متر مربع است و از دو قسمت جداگانه زنانه و مردانه و سه بخش اصلی سربینه، میاندر و گرمخانه تشکیل شده است. درب اصلی حمام رو به جنوب باز می شود و با راه پله مارپیچی به سربینه منتهی می شود. سربینه بزرگ گرمابه که حوض زیبایی در وسط آن قرار دارد، شش شاه‌ نشین و طاق نما را در پلانی هشت ضلعی با راهرویی به گرمخانه پیوند می‌دهد. سربینه مکانی جهت تعویض لباس و آماده شدن مراجعین جهت استحمام بوده است. درب دیگری نیز از جانب غربی به حمام راه داشته که احتمالا مخصوص بانوان بوده است.
سربینه که طرحی مستطیل شکل دارد و از دو طاق جناغی در شرق و غرب آن تشکیل شده، توسط راهرویی که دارای طاق جناغی بسیار باریک است که به گرمخانه راه می یابد. گرمخانه زنانه و مردانه به شکل چلیپاست و اتاقک هایی برای شستشو در شرق و غرب آن تعبیه شده است. پوشش بنا گنبدی است و در هر گنبد جامخانه ای عمل نورگیری را انجام می دهد. ازاره گرمخانه ها تا ارتفاع ۱٫۵ متر کاشی کاری شده و رسمی بندی و یزدی بندی سقف ها به تزیین آن افزوده است. سنگ های بزرگ و یک تکه ای که سکوها را فرش کرده، از ویژگی های این بنا محسوب می شود.

 

موزه مردم شناسی حمام قجر قزوین :

بنای تاریخی حمام قجر قزوین در سال ۱۳۷۹ خورشیدی توسط میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین خریداری و با سرمایه گذاری شهرداری قزوین و مدیریت سازمان نوسازی و بهسازی مرمت شد و هم اکنون به عنوان موزه مردم‌ شناسی قزوین در ۳ بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل مورد بازدید علاقه مندان قرار می گیرد.
موزه مردم شناسی قجر طی نوروز سالهای گذشته رتبه اول را در بین دیگر آثار تاریخی قزوین از حیث بازدید گردشگران بدست آورده است.
این مکان تاریخی قزوین در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۶۰۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

لینک های کمکی جستجوی سریع در سایت گردشگری ایران و قزوین :

گردشگری قزوین – گردشگری کشور – دیدنی های قزوین – بهترین سایت گردشگری ایران – مکانهای دیدنی قزوین – شهرهای استان قزوین – بهترین مکان برای مسافرت در پاییز – بهترین جای قزوین – نقشه قزوین – همه جاهای دیدنی قزوین – وسایل ضروری سفر – جاذبه های قزوین – سوغات قزوین چیه؟ – جاذبه گردشگری ایران – زیباترین جاهای دیدنی ایران – نقشه گردشگری قزوین – نقشه گردشگری استان قزوین – مناطق گردشگری ایران – نقشه قزوین – جاهای دیدنی قزوین – مکان های تاریخی ایران – بناهای تاریخی ایران – بناهای تاریخی قزوین – آثار تاریخی قزوین – حمام های تاریخی ایران – موزه های ایران – موزه های قزوین