گردشگری البرز – گردشگری کرج – حمام مصباح کرج – حمام تاریخی مصباح کرج – آثار تاریخی کرج – جاهای دیدنی کرج

 

یکی از بناهای تاریخی کرج و از جمله جاذبه های گردشگری تاریخی استان البرز حمام تاریخی مصباح می باشد. حمام مصباح از نقطه نظر معماری و تاریخی حائز اهمیت است. این اثر تاریخی کرج با شمارهٔ ثبت ۳۷۹۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

آدرس حمام مصباح کرج – حمام مصباح کرج کجاست :

ساختمان حمام تاریخی مصباح در دوران قاجاریه در بافت مرکزی شهر قدیم کرج، محله مصباح و در اطراف کاخ سلیمانیه کرج با معماری خاص و در زیر زمین بنا گردیده است. آدرس دقیق این بنای تاریخی و آثار تاریخی کرج، بلوار امامزاده حسن، خیابان مصباح، خیابان پیغامی نسب است.

 

پلان حمام مصباح کرج – معماری حمام مصباح کرج  :

معماری حمام مصباح به گونه ای است که پس از درب ورودی، چند پله را باید به سمت پایین طی کرد تا به کف حمام رسید. پس از ورود به این حمام تاریخی، معماری زیبای این بنای تاریخی توجه را به خود جلب می کند. حمام مصباح شامل قسمتهای مختلف است که از میان آنها می توان به رختکن، گرمخانه، شاه نشین و محل شستشو اشاره کرد.
ورودی حمام مصباح با هشت پله به کف حمام در عمق ۳٫۵ متری مرتبط می‌شود. سربینه یا رختکن شامل یک گنبد مرکزی است که در طرفین گنبد چهار گنبد کوچک‌تر گره پوش مشاهده می‌شود. در ساختمان حمام از آجرهای ختایی به ابعاد ۵×۲۰×۲۰ سانتی متر و ملات گل آهک استفاده شده است./n