استان کرمان,گردشگری کرمان,حمام گنجعلی خان,حمام گنجعلیخان کرمان,حمام گنجعلیخان,حمام های تاریخی ایران,حمام های کرمان,آدرس حمام گنجعلیخان کرمان,حمام گنجعلیخان کجاست,گرمابه های تاریخی کرمان,حمامهای کرمان,معماری حمام گنجعلیخان کرمان,گردشگری کرمان,موزه مردم شناسی حمام گنجعلی خان کرمان

 

یکی از جاذبه های گردشگری و مکان های تاریخی شهر کرمان مجموعه تاریخی گنجعلی خان و حمام گنجعلی خان می باشد. حمام گنجعلی خان یکی از بناهای مجموعه تاریخی گنجعلیخان کرمان است که در سال ۱۰۲۰ هجری قمری (۱۶۱۱ میلادی) ساخته شده‌ است. گنجعلی بیک ملقب به گنجعلیخان از حاکمان کرمان در زمان شاه عباس صفوی بود که کارهای عمرانی مهمی در کرمان انجام داده ‌است.

 

معماری حمام گنجعلیخان :

 

سقفهای حمام اغلب کاربندیهای متنوع و جالبی دارند که نظم درونی مجموعه را بیشتر می‌نماید و نشانی از درونگرا بودن معماری سنتی ایران است. کاشیهای معرق، هفت رنگ و کاشیهای خشتی، با تصویر انسانی از ویژگی‌های این حمام است. شبکه آبرسانی به بخشهای مختلف گرمابه و فواره‌های متعدد آنها، نحوه گرم کردن هوای داخل حمام، چگونگی آب بندی مخازن آب و گرم کردن آب، ارتفاع کم و باریک و طولانی بودن راهروها، هشتی‌های میانی و سردرها، تناسبات فضایی ورودیها و خروجیها، ارتفاع زیاد رختکن، گود بودن حمام، بهره گیری از آب قنات، نگهداشتن حرارت، ضدزلزله بودن و کاهش ارتعاشات لرزشی در اثر قرارگیری در درون زمین، که بدون آنها کارکرد حمام ممکن نمی‌شد، از دیگر ویژگی‌های حمام گنجعلیخان هستند.

 

موزه مردم شناسی حمام گنجعلیخان کرمان :

 

در حال حاضر حمام گنجعلی خان کرمان به صورت موزه مردمشناسی در آمده و مجسمه‌هایی مومی در جاهای مختلف حمام افرادی از طبقات مختلف جامعه آن زمان نظیر روحانیون، پیشه وران، مردم عادی و غیره را در حمام نشان می‌دهد.
در سمت راست گرمخانه مجسمه‌های کیسه کشان و دلاکان، مشغول دلاکی قرار دارند و سمت دیگر، حوضی هشت ضلعی با ستونهای سنگی یکپارچه که دو به دو قرینه ‌اند، با طاقی خیمه مانند و مجسمه‌هایی دیگر دیده می‌شود. خزینه حمام و بخش مخصوص استحمام حکام و بزرگان و سنگ ساعت زمان در این بخش از دیدنیهای قابل توجه است./n