حوضخانه باغ نگارستان – موزه هنرهای ملی ایران

حوضخانه باغ نگارستان در حال حاضر موزه هنرهای ملی ایران یا گنجینه هنرهای ملی ایران است. این مجموعه بی نظیر که شامل آثار هنری هنرمندان ایرانی می باشد در داخل محوطه وزارت ارشاد واقع در ضلع شمال میدان بهارستان قرار دارد.

معماری حوضخانه باغ نگارستان :

مجموعه قصر و باغ نگارستان بین سال های ۱۲۲۲ تا ۱۲۳۲ هجری قمری در زمان فتحعلی شاه قاجار به دست دو تن از معماران نامی آن زمان، استادعبد الله خان و استاد آقا جانی اصفهانی بنا شد.
این بنا در باغ نگارستان است و در عهد فتح علی شاه و محمدشاه قاجار به شکل هشت گوش، یا شاه نشین‌های سبک زندیه، ساخته شده و مزین به گچ ‌بری‌های عالی است.
هر چند از این مجموعه چیزی بر جای نمانده و احتمالا در اواخر دوره قاجار ویران شده، اما حوض خانه آن هنوز در گوشه ای از وزارت ارشاد پابر جاست. این بنا به سبک بنا های دوره زندیه ساخته شده است.

راه رسیدن به حوضخانه باغ نگارستان :

در شمال میدان بهارستان در کنار خروجی متروی بهارستان خیابانی به نام کمال الملک وجود دارد. در ابتدای خیابان در سمت راست ورودی وزارت ارشاد واقع است. بعد از هماهنگی سریع و ساده با حراست وزارت ارشاد میتوانید وارد محوطه این وزارتخانه شوید. اگر بعد از ورود به محوطه راه خود را مستقیم ادامه دهید در شمال این وزارتخانه درب حوضخانه باغ نگارستان را خواهید دید.
موزه هنرهای ملی ایران از شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت ۸ تا ۱۵٫۳۰ پذیرای گردشگران عزیز است.
بدلیل تعطیلی وزارت ارشاد در تعطیلات رسمی و ایام سوگواری این موزه نیز تعطیل است.

توضیحات تکمیلی :

باغ نگارستان مجموعه دیدنی دیگریست که در شمال حوضخانه باغ نگارستان، پشت ساختمان برنامه بودجه در خارج از محوطه وزارت ارشاد قرار داشته و برای بازدید آن باید به درب شمالی که در خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار رفیع واقع است مراجعه کنید.
بدلیل نزدیکی این دو مکان دیدنی توصیه می شود وقت کافی برای دیدن آن مجموعه نیز در نظر بگیرید.
میتوانید بعد از خروج از وزارت ارشاد به سمت شمال در حدود ۲۰۰ متر پیاده روی کنید و در انتهای خیابان دانشسرا به سمت چپ بپیچید. بعد از حدود ۵۰ متر دیگر به درب ورودی عمارت باغ نگارستان خواهید رسید.
به خاطر داشته باشید که عمارت باغ نگارستان روزهای دوشنبه تعطیل است. ساعت بازدید از ۹-۱۷ می باشد.
باغ نگارستان بعنوان موزه مکتب کمال الملک شناخته شده و در اختیار دانشگاه تهران است. این مجموعه بعنوان دانشسرای عالی سابق نیز شناخته میشود.
دربی شرقی نیز در طول مسیرتان وجود دارد که میتوانید گوشه ای از این عمارت را از آن تماشا کنید.
علاقمندان به نقاط گردشگری تهران میتوانند همزمان از کاخ بهارستان که در ضلع شرقی میدان بهارستان واقع است نیز دیدن نمایند.
همچنین ساختمان هرمی مجلس شورای اسلامی نیز در مقابل خیابان کمال الملک واقع است.
روبروی درب وزارت ارشاد ساختمان صنف سفره خانه های سنتی قرار دارد که بنای زیبایی داشته و میتوانید کنار آن عکس یادگاری بگیرید.
همچنین در کنار این ساختمان سفره خانه ای سنتی نیز وجود دارد. گردشگران میتوانند دقایقی را در آنجا استراحت نمایند.
در پایین خیابان کمال الملک تا میدان بهارستان فروشگاههای سازهای سنتی وجود دارد که دیدن آنها خالی از لطف نیست.
بدلیل وجود مترو در کنار وزارت ارشاد، بهترین، سریعترین و ارزانترین وسیله نقلیه برای بازدید حوضخانه باغ نگارستان مترو می باشد.