گردشگری سیستان و بلوچستان,خانه ابویی زاهدان,خانه ابویی,کارگاه هنرهای سنتی زاهدان,آدرس خانه ابویی زاهدان,خانه ابویی زاهدان کجاست,خانه های تاریخی زاهدان,خانه های قدیمی زاهدان,کارگاه هنرهای سنتی زاهدان کجاست,معماری خانه ابویی زاهدان,جاهای دیدنی زاهدان

 

یکی از جاذبه های گردشگری و بناهای تاریخی شهر زاهدان خانه ابویی می باشد. این اثر تاریخی شهر زاهدان در بافت اولیه شهر زاهدان در خیابان دکتر شریعتی، حد فاصل خیابان شهید مطهری و میدان شهدا زاهدان واقع شده است. خانه ابویی زاهدان در سال ۱۳۱۱ خورشیدی توسط استاد محمودی (معمار یزدی) برای شخصی به نام زعیم ابویی که یکی از کارمندان دادگستری بوده ساخته شده است. زمان احداث آن، هم زمان با شکل گیری هسته اولیه شهر است.

 

معماری و پلان خانه ابویی زاهدان :

 

این جاذبه تاریخی شهر زاهدان با زیربنای ۴۸۳ مترمربع در قطعه زمینی به مساحت ۸۱۳ مترمربع احداث شده است. در اجرا و ساخت این منزل از عناصر معماری سنتی، بومی و منطقه ای به خوبی بهره برداری شده است. در ساخت بنا از آجر و خشت خام تواماً استفاده شده اما مصالح غالب مخصوصاً در نما، آجر است. از جمله ویژگی های شاخص آن وجود بادگیرها و حوضخانه آن است. بادگیرهای متعدد در بخشهای مختلف باعث نفوذ هوا به فضاهای داخلی بنا می شده و در فضای حوضخانه این هوا مرطوب شده و لطافت خاصی به فضا بخشیده است .
ورودی اصلی بنا در منتهی الیه شمال غربی قرار گرفته و سردر ورودی آجر کاری زیبایی با طاق جناغی دارد. این در به یک هشتی باز می شود که در مرکز سقف گنبدی آن یک شبکه نورگیر هشت ضلعی ساخته شده است. از ضلع جنوبی این هشتی می توان به حیاط اصلی بنا راه یافت که مجموعه عناصر معماری و اتاق ها در اضلاع شمالی، جنوبی و شرقی این حیاط قرار گرفته اند.
از بخشهای مهم این خانه تاریخی زاهدان می توان به مجموعه فضاها و اتاقهای بخش تابستان نشین و زمستان نشین، حیاط مرکزی مطبخ، حمام (خزینه ای )، حوضخانه و ایوان جنوبی اشاره نمود.

 

کاربری فعلی خانه ابویی زاهدان – کارگاه هنرهای سنتی زاهدان :

 

این مکان گردشگری زاهدان در گذشته برای سکونت ساخته شده بود. پس از اتمام عملیات مرمت آن در سال ۱۳۸۵ خورشیدی به عنوان کارگاه هنرهای سنتی در رشته های سفال و قلمزنی – معرق و منبت به حیات خود ادامه می دهد./n