استان قزوین,گردشگری قزوین,خانه امینی های قزوین,خانه تاریخی امینی ها,خانه های تاریخی قزوین,خانه های قدیمی قزوین,خانه امینی ها در قزوین,حسینیه امینی های قزوین,حسینیه امینی ها,آدرس خانه امینی ها,خانه امینی ها کجاست,حسینیه امینی ها کجاست,آدرس حسینیه امینی های قزوین

 

یکی از جاذبه های گردشگری ایران و از جمله خانه های تاریخی قزوین خانه و حسینیه امینی‌ ها می باشد. خانه و حسینیه امینی های قزوین در خیابان مولوی این شهر، حد فاصل خیابان حاج محمدی و خیابان منتظری قرار دارد.
این بنای تاریخی شهر قزوین از خانه‌های زیبا و اعیانی قزوین است که توسط حاج محمد رضا امینی از اعیان تجار قزوین در مغرب رودخانه دزج ساخته شد که بعدها در زمان پهلوی اول رودخانه پر شده و خیابات مولوی به جای آن احداث گردید. این مکان گردشگری در سال ۱۲۷۵ هجری قمری بنا گردیده و در آن وقت مبلغ چهل و هشت هزار تومان صرف ساخت آن شده ‌است.

 

معماری و پلان خانه امینی های قزوین :

 

حسینیه امینی ها از جمله نمونه های کامل و زیبای خانه های سنتی است. در میان بنا سه تالار ساخته شده که امتداد آن‌ها به موازات یکدیگر از شرق به غرب ا ست و میان دو حیاط شمالی و جنوبی قرار دارد. تالارها دارای ارسی‌های بسیار زیبایی بوده که در هنگام روضه خوانی با بلند کردن آن‌ها، هر سه تالار یکی می‌گردند و محوطه سر پوشیده بزرگ و آیینه کاری زیبایی تشکیل می‌دهند.
در وسط تالار بزرگ چهلچراغ آویخته شده و فرشهای تالار یکتخته و عتیقه بوده‌است. زیر تالارها خالی بوده و سردابه، زیرزمین، شربتخانه و انبار ساخته‌اند. مرحوم حاجی محمد رضای امینی برای خیرات و مبرات در سال ۱۳۰۳ هجری قمری دهاتی را جهت روضه خوانی در ایام محرم و اطعام مساکین در محرم و صفر و رمضان وقف این حسینیه نموده ‌است.
برخی معتقدند حمام تاریخی صفا که در نزدیکی این بنا می باشد متعلق به خاندان امینی ها بوده است.

 

سایر حسینیه های شهر قزوین :

 

حسینیه تقویها، مجابیها و حسینیه های حاج سید ابوتراب ابوترابی در محله حلاجان، حاج سیدجمال در خیابان سپه، حاج سیدحسین، خیابانی، دیوانخانه، سیاهپوشها و شهیدی ها از جمله دیگر حسینیه های تاریخی شهر قزوین می باشند./n