گردشگری استان قزوین,دریاچه اوان,دریاچه اوان قزوین,دریاچه اوان کجاست,آدرس دریاچه اوان,دریاچه الوبوم,دریاچه الوبوم قزوین,مسیر رسیدن به دریاچه اوان,اوان قزوین,طبیعت قزوین,مکان های طبیعی قزوین

 

یکی از جاذبه های گردشگری و تفریحی استان قزوین طبیعت زیبای دریاچه اوان می باشد. اوان به معنی محل گردآمدن آب می ‌باشد. دریاچه اوان ۸۹اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است.
دریاچه زیبای اوان با مناظر دیدنی طبیعی در نیمه شمالی الموت در دامنه کوه خشچال در فاصله ۸۰ کیلومتری شمال شرق قزوین و در میان چهار روستای اوان، وربن، زواردشت و زرآباد قرار دارد. دریاچه اوان با حضور نماینده سازمان ملل و برافراشتن پرچم سازمان ملل و پرچم ایران رسماً به‌ عنوان قطب گردشگری جهان اعلام شده است.
این جاذبه طبیعی قزوین بیش از ۷۰ هزار متر مربع مساحت داشته و در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. طول آن در طویل ‌ترین قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر می باشد. بخشی از آب این دریاچه از آب چشمه‌های زیرزمینی موجود در بستر دریاچه و بخش ناچیزی نیز هنگام بارندگی تامین می شود.
دریاچه اوان در تابستان محل آب تنی و قایق سواری و در پاییز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکیت سواری است.

 

گونه های گیاهی دریاچه اوان :

 

در این جاذبه طبیعی استان قزوین غیر از گونه‌های درختی دست کاشت‌ نظیر بید، چنار تبریزی، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو و گیاهان علفی مانند گون، کنگر، شیرین بیان و گونه‌های مختلف دیگر از خانواده‌های گراشینه و لگرینبدره هم در حوزه آبخیز اوان وجود دارند.

 

گونه های جانوری دریاچه اوان :

 

حیات ‌وحش این منطقه گردشگری قزوین شامل کل و بز، پلنگ، خرس قهوه‌ای، روباه، شغال، گرگ، گراز است که به علت شکار بی رویه و تخریب زیستگاه آنان کاهش چشمگیری یافته است.

 

دریاچه الوبوم :

در نزدیکی دریاچه اوان قزوین دریاچه دیگری به نام الوبوم وجود دارد که عده کمی از آن اطلاع دارند.

 

توصیه های مهم گردشگری در بازدید از دریاچه اوان :

 

– برای رفتن به دریاچه اوان لباس گرم با خودتان ببرید و وعده غذایی به همراه داشته باشید. در کنار دریاچه سرویس های بهداشتی و محل هایی برای چادر زدن و فضایی برای پارک اتومبیل هم پیش بینی شده است تا دغدغه کمتری برای گردشگران وجود داشته باشد.
– منطقه رودبار منطقه ی تیراندازی و شکار ممنوع می باشد. ماهیگیری در دریاچه نیز ممنوع است، مراقب باشید چون با متخلفین شدیدا برخورد می شود. در بالای دریاچه یک کمپ محیط بانی قرار دارد. همچنین شنا کردن هم تا حدودی ممنوع می باشد.
– در آخر هفته ها و تعطیلات گروه ها و افراد زیادی در کنار دریاچه چادر زده اند. اگر میخواهید نور چراغ قوه ی همسایگان عکس های شما را خراب نکند ، بهترین جا حاشیه ی شمالی دریاچه می باشد که عموما بسیار خلوت تر از دیگر قسمت هاست.
– در مسیر رسیدن به دریاچه اوان اگر قصد تهیه وسایل یا خوراکی دارید از رجایی دشت خرید کنید چون تا دریاچه اوان جایی برای خرید وجود نداشته و فقط روستاهای اطراف دریاچه وسایل محدودی برای فروش دارند.
– در طول مسیر سعی کنید با پرس و جو از افراد محلی از انتخاب مسیر مطمئن شوید چون ممکن است با پیمودن راه اشتباه با توجه به راه پر پیچ و خم مسیر از مقصدتان بسیار دور شوید.
– جاده دسترسی به دریاچه اوان آسفالته است ولی اندکی صعب العبور و کوهستانی می باشد. لذا با توجه به وجود پیچ های تند و خطرناک جوانب احتیاط را رعایت نمایید.
– در مسیر با سرعت کم حرکت کرده و از مناظر طبیعی مسیر الموت و دریاچه اوان نهایت استفاده را ببرید. همیشه مقصد مهم نبوده و دیدنیهای مسیر بسیار با اهمیت و دیدنی هستند.
– جاده دسترسی به دریاچه اوان در حدود ۲۰ تا ۳۰ متر بالاتر از سطح دریاچه می باشد، لذا اگر اولین بار است که از این دریاچه بازدید میکنید قطعا از چشم انداز زیبای طبیعی شگفت زده خواهید شد.
– آب دریاچه اوان بر خلاف تصور بسیار گرمتر از هوای اطراف منطقه می باشد. دلیلش این است که آب دریاچه از چشمه های آب زیر دریاچه تامین میشود، لذا با سرد شدن هوا، خصوصا در صبح زود، لایه غلیظی از مه سطح دریاچه را می پوشاند که منظره ای بسیار زیبا و دیدنی دارد./n