استان ایلام,دریاچه دوقلوی سیاه گاو,دریاچه آبدانان,دریاچه سیاه گاو آبدانان,دریاچه دوقلوی آبدانان,دریاچه سیاه گاو,دریاچه دوقلوی سیاه گاو کجاست,آدرس دریاچه دوقلوی سیاه گاو,آبدانان,دریاچه دوقلوی سیاه گاو ایلام,دریاچه های ایلام,دریاچه های ایران

 

یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی و نقاط دیدنی شهرستان آبدانان در استان ایلام دریاچه دوقلوی سیاه گاو است. دریاچه دوقلوی سیاه گاو در ۳۴ کیلومتری جنوب شرق شهر آبدانان در دامنه جنوبی کبیرکوه و در ۱۹۶ کیلومتری جنوب شرق شهر ایلام قرار دارد.
دریاچه دوقلوی سیاه گاو از نادرترین پدیده‌های طبیعی کشور است و همواره مورد توجه بسیاری از گردشگران می باشد. اطراف آن را دشتها و کوههای نسبتاً مرتفع فراگرفته و دارای جلوه‌های بهاری و پاییزی جذاب و دیدنی است. این دریاچه ها دارای آبی زلال می باشند و بی شباهت به آکواریوم نیستند.
رودخانه سیاه گاو پس از عبور از بین صخره، دره و ارتفاعات کبیرکوه در شهرستان آبدانان به دو دریاچه تبدیل می‌شود که دریاچه نخست با اختلاف سطح اندک در بالادست دریاچه دوم قرار گرفته است.
این نوع دریاچه از نوع رودخانه ای بوده و مسیرهای قطع ‌شده آبکندها به وسیله آب پر شده و تشکیل دریاچه‌های هلالی ‌شکل (شاخ گاوی) را داده است. مقدار املاح موجود در دریاچه‌های مختلف متغیر است، لذا دریاچه‌ها از نظر ترکیب شیمیایی به دریاچه‌های آب شیرین، دریاچه‌های آب شور و دریاچه‌ های تلخ‌ مزه تقسیم می‌شوند.

 

مسیر رسیدن به دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان :

 

اگر مبدا شما شهر آبدانان باشد پس از عبور از پارک جنگلی انفال آبدانان به هزارانی میرسید. پس از آن به چم کبود و سراب باغ خواهید رسید. گل گل علیا و گل گل سفلی مکانهای دیگری هستند که در طول مسیر از آنها گذر خواهید کرد. سپس به جاده سیاه گاو وارد میشوید و به دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان میرسید. مسافت این مسیر ۳۴ کیلومترست.

 

سایر جاذبه های گردشگری منطقه :

 

در طول مسیر آبدانان به دریاچه دوقلوی سیاه گاو میتوانید از روستای هدف گردشگری پشت قلعه (۳ کیلومتری جنوب شرق آبدانان)، دژ پشت قلعه یا دژ پشت قلا، قلعه هزارانی (کیلومتر ۷ آبدانان به دریاچه سیاه گاو)، بقایای قلعه و شهر باستانی جولیان یا ژیلیو (۳ کیلومتری شمال روستای چم کبود) و شهر تاریخی سراب نیز دیدن نمایید تا سفر هر چه پربارتری داشته باشید./n