گردشگری البرز,گردشگری کرج,سد کرج,دریاچه سد امیرکبیر,سد امیرکبیر,دریاچه سد کرج,جاهای دیدنی سد کرج,آدرس سد کرج,سد کرج کجاست,مسیر سد کرج,سدهای ایران,مکان های تفریحی کرج

 

یکی از جاذبه های گردشگری کرج و از جمله مکان های گردشگری و جاذبه های طبیعی استان البرز دریاچه سد امیرکبیر یا سد کرج می باشد. سد امیرکبیر کرج در ۲۴ کیلومتری شمال شرق کرج در جاده شمال (کرج به چالوس) و منطقه خوزنکلا در تنگه واریان ساخته شده است.
سد امیر کبیر کرج بین سال های ۱۳۳۷ تا آبان ماه ۱۳۴۲ به طول تاج ۳۹۰ متر و ارتفاع ۱۸۰ متر و دریاچه ای به وسعت ۴ کیلومتر مربع احداث شده است. این جاذبه معماری و طبیعی کرج یک سد چند منظوره بوده و یکی از منابع تامین آب شهر تهران می باشد. دریاچه سد کرج یکی از مراکز طبیعی مهم پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان و قزل آلای خال قرمز است.
جمع شدن آب رودخانه کرج در پشت سد امیرکبیر علاوه بر کارایی آن در تولید انرژی برقابی و تامین بخشی از آب آشامیدنی شهر تهران، باعث بوجود آمدن دریاچه ای زیبا شده که موجب استفاده‌های گردشگری و تفریحی و ورزشی از سد کرج شده است و یکی از بهترین استراحتگاه ها و جاذبه های طبیعی کرج در استان البرز می باشد.

 

جاذبه‌های گردشگری سد امیرکبیر کرج :

 

هوای پیرامون دریاچه، در تابستان ها خنک و مطبوع است و مسافران و گردشگران بسیاری، برای گردش و بهره گیری از چشم اندازهای زیبای آن به این منطقه مراجعه می کنند، به همین دلیل از همان سال های نخست احداث دریاچه و سد کرج، این مجموعه به عنوان یک قطب گردشگری و توریستی برای عموم، به خصوص ساکنان استان تهران شناخته شده است.
در گذشته قایق سواری و جت اسکی در دریاچه سد کرج انجام می شده، اما به دلیل گسترش آلودگی و خطر برای گردشگران شنا و قایق سواری در آن ممنوع شده است، اما ماهیگیری در سد کرج آزاد می باشد و گردشگران می توانند از این ورزش مفرح لذت ببرند.
همچنین طبیعت دهکده واریان و تنگه واریان هم دیدنی است، پس از پی ریزی سد امیرکبیر، تنها راه ارتباطی به ده واریان گذر با قایق از دریاچه سد کرج است. هوای این منطقه در تابستان ملایم و معتدل و در زمستان بسیار سرد است.

 

مار عظیم الجثه در دریاچه سد کرج :

 

در سال ۱۳۹۴ خورشیدی خبری در برخی خبرگزاری ها درج شد مبنی بر اینکه یک مار غول پیکر که به ” مگامارمالاد” شهرت دارد در نزدیکی سد کرج به حالت نیمه جان کشف شد. این مار آریایی که حدود ۴۳ متر طول و ۶ متر پهنا دارد، تنها بازمانده نوع خود و به گفته دانشمندان ۱۰۳ ساله است! خبرها حاکی از آن است که مگامارمالاد بعد از دریافت تنفس مصنوعی، در وضیعت بهتری به سر می برد و به زودی در باغ وحش ارم به نمایش گذاشته خواهد شد.
برخی افراد این خبر را باور کردند در صورتیکه شایعه ای بی اساس بوده و هیچگونه مدرکی دال بر صحت این خبر وجود ندارد./n