دریاچه میانشه یا دریاچه چورت

دریاچهٔ میانشه یا دریاچهٔ چورت در ۶۷ کیلومتری جنوب شرق ساری و ۹ کیلومتری روستای چورت حد فاصل ساری تا کیاسر قرار دارد. وسعت این دریاچه حدود ۲٫۵ هکتار است. این دریاچه به دلیل نزدیکی به روستای چورت، دریاچه چورت هم نامیده می‌شود.
این دریاچه در سال ۱۳۱۸ خورشیدی بر اثر زمین‌لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه‌ ای که در کنار دریاچه قرار دارد بوجود آمده‌است. هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقیمانده درخت‌هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده‌اند منظرهٔ ویژه‌ای را ایجاد می‌کند. این دریاچه در شکاف دره‌ای با شیب زیاد قرار گرفته و دور تا دور دریاچه را پوشش‌های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته ‌است. شکل هندسی دریاچه به شکل بیضی کشیده بوده و ژرفای آن با توجه به میزان بارش‌های فصلی متغیر است. ماهی‌های موجود در دریاچه توسط افراد محلی به دریاچه انداخته شده ‌است.
برای رسیدن به دریاچه میانشه می توانید مسیر جنگلی را در پیش گرفته و لذت پیاده روی در میان درختان انبوه را هم تجربه کنید. البته این مسیر مجهز به استراحتگاه و سرویس های بهداشتی است و همین از سختی پیاده روی هایتان کم خواهد کرد.

مسیر رسیدن به دریاچه چورت یا میانشه :

برای رسیدن به دریاچه چورت، باید مسیر ساری به کیاسر را در پیش بگیرید. بعد از طی مسافتی در حدود ۴۵ کیلومتر بعد از تابلوی روستای چورت در سمت چپ مسیر وارد مسیر فرعی می شوید. ۱۳ کیلومتر جلوتر، در جاده آسفالته به روستای چورت خواهید رسید. پس از روستا چندین مسیر خاکی برای دسترسی به دریاچه وجود دارد. مسیر جاده خاکی به طول ۹ کیلومتر به دریاچه چورت منتهی می شود. برای دسترسی می توانید از راهنمایان محلی هم کمک بگیرید.

توضیحات تکمیلی :

اگر قصد عزیمت به این دریاچه را دارید حتما تجهیزات کامل شامل چادر، وسایل گرمایشی، خوراک، جعبه کمکهای اولیه و سایر وسایل ضروری را همراه خود داشته باشید. سعی کنید از ماشین شاسی بلند و پر قدرت استفاده کنید و زنجیر چرخ هم همراه داشته باشید. شنا کردن در این دریاچه کمی خطرناک است، همچنین می توانید در این دریاچه ماهیگیری کنید.