گردشگری استان زنجان,دودکش جن ماهنشان,دودکش جن زنجان,دودکش جن,آدرس دودکش جن,دودکش جن کجاست,دودکش جن زنجان کجاست,مناظر طبیعی زنجان,تخت دیو ماهنشان,تخت دیو زنجان,آدرس تخت دیو زنجان,راه رسیدن به دودکش جن زنجان,جاهای دیدنی ماهنشان

 

یکی از جاذبه های گردشگری استان زنجان و از جمله مکان های دیدنی ماهنشان پدیده طبیعی دودکش جن یا تخت دیو می باشد. دودکش جن در ۱۴ کیلومتری جنوب شرق شهر ماهنشان و ۱۰۰ کیلومتری شمال غرب زنجان در نزدیکی قلعه بهستان قرار دارد.
دودکش جن پدیده ای طبیعی است که در اصطلاح زمین شناسی “هودو” (hoodoo) نامیده می شود و در اصل نوعی سنگ به شکل قارچ است که بر اثر فرسایش پدید آمده و شبیه به مناره بلند و نازکی است که سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است. این جاذبه طبیعی دیدنی می تواند بزرگی و بلندی های متفاوتی داشته باشد. از اندازه یک انسان معمولی تا چندین ده متر.

 

پدیده های طبیعی مشابه دودکش جن در دنیا :

 

هودوها بیشتر در آمریکا دیده می‌شوند که یک نمونه از آن‌ها در منطقه برایس کنیون می‌باشد که بسیار مشهور است. در غرب رودخانه می‌سی‌سی‌پی و شرق کوه‌های راکی آمریکا و کانادا نیز این پدیده‌های طبیعی دیده شده‌اند.
هودوها در کپه داغ ترکیه نیز وجود دارند که مردم داخل آن‌ها زندگی می‌کنند. در صربستان و تایوان نیز این مناظر دیده شده‌اند. در بخش فرانسوی کوه‌های آلپ این پدیده را به نام “خانم‌هایی با موهای درست شده” می‌شناسند.
در روستای وردیج در نزدیکی منطقه وردآورد نیز نمونه‌هایی وجود دارد که به خاطر شکل و نوع فرسایش، آن‌ها را هودو می‌نامند. در استان زنجان به آنها لقب دودکش جن داده اند زیرا در گذشته ساخت هر بنایی را که برای انسان دشوار بوده به دیو و جن نسبت می‌دادند. تعداد دو عدد از این دودکش‌ها در مسیر ماه ‌نشان نرسیده به قلعه بهستان وجود دارد./n