گردشگری سیستان و بلوچستان,روستای تمین میرجاوه,روستای تمین,دهستان تمین,بهشت کوچک سیستان و بلوچستان,روستاهای سیستان و بلوچستان,تمین,تمین میرجاوه,جاهای دیدنی میرجاوه,جاهای دیدنی روستای تمین,آدرس روستای تمین,روستای تمین کجاست,کوه تفتان,قلعه تمین

 

یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی شهرستان میرجاوه و از اماکن دیدنی سیستان و بلوچستان روستای تمین است. روستای تمین از توابع بخش میرجاوه در شهرستان زاهدان یکی از روستاهای هدف گردشگری در سیستان و بلوچستان است که به دلیل مناظر زیبا و منحصر به فرد و آب و هوایی خوش به بهشت بلوچستان شهرت دارد.
این روستا در ۶۳ کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه واقع شده است که از جنوب غرب به کوه تفتان و از شمال به سیاه کوه محدود می‌شود. این روستای دیدنی سیستان و بلوچستان به سه قسمت تقسیم شده که عبارتند از تمین بالا، تمین مرکزی و تمین پایین که این محله ها در فاصله حدود ۳۰۰ متری از همدیگر قرار دارند.

 

طبیعت روستای تمین :

آب و هوای روستای تمین تابستان ها خنک و در زمستان ها سرد می باشد. شرایط آب و هوایی در این منطقه موجب تولید محصولات باغی متنوعی از جمله انجیر، توت، شاه توت، امرود(گلابی)،انگور، هلو، آلبالو، زرد آلو و بسیاری از از میوه های مناطق سردسیر دیگر شده است. در دهستان تمین درختان خودرو دیگری از جمله انجیر کوهی، بنه، ارچن، گز و گواتام (بادام کوهی) به زیبایی ها و محصولات آن افزوده است.
کوه های تمین منابعی غنی و سرشاری از گیاهان دارویی درمنه، کلپوره، اسپنتان، مور، زامبول و درنگ است که در درمان بسیاری از بیماری ها در این منطقه کاربرد دارد. از صمغ درخت موسوم به گونجک برای مسائل دندان پزشکی استفاده می شود.

 

جاذبه های تاریخی دهستان تمین :

دهستان تمین دارای آثاری از قبیل تپه های باستانی، قبرستانهای تاریخی، چله خانه، معماری صخره ای، آسیاب های آبی، قلعه ها، قبرستان هفتاد ملا، کوره های ذوب فلز در نواحی مختلف وغارهای باستانی است که همه نشان از استقرار عظیم انسانی در این دهستان دارد.

 

کوه تفتان :

آتشفشان نیمه فعال تفتان در تاریخچه و تمدن مردم این منطقه نقش مهمی را ایفا کرده است. کوه تفتان یکی از قلل مرتفع ایران می باشد که در بلوچستان باعث ایجاد تنوع آب و هوایی گردیده است و همین تنوع آب و هوا و پوشش گیاهی باعث جذب انسان به سویش شده که با جذب انسان ها تمدن تفتان بوجود آمده است. امروزه باستان شناسان آثار و تمدن اطراف تفتان را با توجه به شواهد و مدارک علمی و باستانی بدست آمده بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار سال تخمین می زنند.

 

قلعه تمین روستای تمین :

این اثر تاریخی سیستان و بلوچستان با مساحت سه هزار متر مربع و بیست و پنج متر ارتفاع بر فراز صخره ای بلند با مصالح بومی همانند سنگ و گل رس ساخته شده است. قلعه تمین با قدمتی ۲۵۰ ساله مرکز فرماندهی حاکمان منطقه همچون سید خان، مدت خان و نورمحمد خان بوده است.

 

قبرستان باستانی تمین :

گورستان باستانی تمین که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده به عنوان یکی از آثار ارزشمند باستانی دهستان تمین به شمار می آید. این قبرستان دارای قبرهای چهار گوش ساده است که با سنگ پوشانیده شده اند. یکی از نکات قابل توجه در این گورستان این است که در بیش از ۶۰ درصد قبور اصل رو به قبله بودن رعایت نشده است که این احتمال را تقویت می کند که این گورها مربوط به بزرگان زرتشتی است.

 

چشمه آب معدنی موسی :

چشمه آب معدنی موسی در تمین بالا تنها منبع تامین آب روستا می باشد این چشمه زیبا از دل صخره ای عظیم می جوشد و چشم انداز زیبایی را بوجود آورده است. از خصوصیات بارز این چشمه وجود املاح معدنی زیاد و مفید و همچنین گرم بودن آب آن در زمستان و سرد بودن در تابستان است.

 

آسیاب آبی روستای تمین :

از دیگر آثار برجسته در روستای تمین آسیاب آبی آن با قدمت حدود صد و پنجاه سال می باشد. این نوع آسیاب ها با توجه به وجود منابع آب خوب در مناطق مختلف اطراف تفتان همچون لادیز، تمین و تمندان متداول بوده است.

 

چله خانه روستای تمین :

از دیگر آثار تاریخی روستای تمین چله خانه می باشد. در گذشته مردم مسلمان در این مکان که در دل کوه کنده شده به مدت چهل شبانه روز به دعا و عبادت می پرداختند و غذایشان فقط آب و در صورت نیاز یک دانه خرما بود.

 

لینک های کمکی برای جستجوی سریع در سایت گردشگری ایران و میرجاوه :

گردشگری میرجاوه – گردشگری سیستان و بلوچستان – گردشگری در ایران – گردشگری زاهدان – تفریحی میرجاوه – سایت گردشگری میرجاوه – نقاط دیدنی میرجاوه – مسافرت به سیستان و بلوچستان – بهترین مکان دیدنی ایران – نقشه ی میرجاوه – فهرست گردشگری میرجاوه – لوازم ضروری سفر – جاهای توریستی میرجاوه – سوغات میرجاوه چیست؟ – دیدنیهای ایران – مکان های رویایی ایران – سایت گردشگری ایران – روستاهای سیستان و بلوچستان – ایرانگردی – گردشگری ایران – جاذبه های طبیعی سیستان و بلوچستان