روستای جهان نما – کردکوی

جهان نما روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان کردکوی در استان گلستان که در دهستان چهارکوه واقع است. لازم به توضیح است که در واقع روستاهای اصلی منطقه دو روستای کفشگیری و سعدآباد هستند که در شمال غربی منطقه حفاظت شده جهان نما قرار گرفته اند.
بام جهان نما در ۶۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر کردکوی و ۹۳ کیلومتری گرگان قرار دارد.
جهان نما بعنوان روستای ییلاقی استان گلستان شناخته میشود و در تابستانها پر رونق بوده و در زمستان بدلیل سرمای شدید خالی از سکنه میشود.

جاذبه ‏های گردشگری منطقه :

روستای جهان‏ نما به دلیل موقعیت طبیعی، اقلیم ویژه و همچنین استقرار در منطقه حفاظت شده جهان‏ نما، مناظر و جلوه ‏های منحصر به فردی دارد. چشم ‏انداز ارتفاعات، چشمه ‏ها، رودخانه‏ ها و جنگل‏ها به خصوص در ۳ فصل اول سال طراوت و زیبایی شگفت ‏انگیزی دارند و طبیعت گردان بسیاری را به سوی خود جلب می‏کنند. ارتفاعات اطراف روستا با قلل مرتفع و پوشش گیاهی و جانوری متنوع از جاذبه‏ های منحصر به فرد آن به شمار می‏ آیند.
آثار تاریخی این روستا شامل گورستان قدیمی کمرسرک، جلینگ بلینگ، امامزاده رضی و مرضیه و برج رادکان غربی از قدمت و تاریخ کهن این منطقه حکایت میکند.
مردم روستای جهان‏ نما به زبان مازندرانی و کتولی سخن می‏گویند.

مسیر دسترسی به دهکده جهان نما :

برای رفتن به دهکده جهان نما از مسیرهای مختلفی میتوان استفاده کرد.
یک مسیر از کردکوی به سمت پارک جنگلی کردکوی و سپس روستای درازنو و رادکان و حاجی آباد و سپس دهکده ییلاقی جهان نما.
این مسیر در حدود ۹۳ کیلومتر است که ۳۰ کیلومتر آن خاکی است و بهتر است با ماشین های مخصوص طی شود.
مسیر دیگر از مبدا دامغان است. دامغان به چشمه علی، سپس دیباج، بعد چمن ساور و حاجی آباد. پس از حاجی آباد به روستای توریستی جهان نما خواهید رسید.