روستای زشک

روستای زشک واقع در ۳۴ کیلومتری غرب مشهد یکی از سرسبزترین و بهترین مناطق ییلاقی مشهد بشمار می‌آید. این روستا در امتداد جنوب‌شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه دره شاندیز قرار دارد. فاصله مرکز شهر مشهد و حرم مطهر امام رضا تا روستای زشک در حدود ۵۰ کیلومتر است. این مکان با داشتن چشم‌اندازهای زیبا و صفای محیط واعتدال آب و هوا و باغ‌های سرسبز میوه یکی از بهترین مکانهای مشهد برای گردش و تفرج است.
زشک در لغت برگرفته از زو اشک به معنای چشمه های جوشان است.
پوشش گیاهی زشک را درختچه‌های کوتاه کوهی، سماق، شاهدانه، کلپوره، اکلیل کوهی و تمشک تشکیل می‌دهد.
سرسبزی این منطقه به دلیل وجود چشمه‌سارهای متعددی در این منطقه است و به دلیل وجود آب کافی دارای انواع محصولات باغی است. همچنین از مزیت‌های این روستا مسیرهای خاص کوهنوردی است که کوهنوردان با بهره‌گیری از اقلیم مطبوع به راحتی از مسیرهای ایجاد شده می‌‌توانند به بالای کوه‌های زشک صعود نمایند، از همین رو مناسب برای تفریح ورزشی است.
برای رفاه حال مسافران، گردشگران و کوهنوردان بخش های خدمات رسانی زیادی مثل رستوران، چایخانه های سنتی و اماکن تفریحی ایجاد شده است.

محصولات روستای زشک :

در این روستا پرورش ماهی قزل آلا درآمد زیادی برای مردم ایجاد کرده و سالانه ده ها تن گوشت سفید از این روستا به شهر عرضه می شود. گیلاس، سیب، گلابی، زردآلو، گردو، آلو قرمز و هلو از جمله محصولات باغ های روستای زشک است. نان های محلی نیز گردشگران زیادی را به این روستا می کشاند.

گل های فراوان زشک باعث شده زنبور داری در این منطقه از دیرباز رواج داشته و عسل تولیدی آن کیفیت خوبی داشته باشد.

قله چمن :

این قله که یکی از ارتفاعات بینالود است با ۳۰۲۰ متر ارتفاع و ویژگی نزدیکترین قله مرتفع جهت صعود کوهنوردان در فصول مختلف سال بسیار پرتردد است.
مسیر صعود به قله چمن به این شکل است که پس از میدان مرکزی زشک با طی مسافت ۵ کیلومتر در دره زشک، به مکانی می رسید که رودخانه دو شعبه می شود و با وجود چشمه ای دائمی به آن قل قلی می گویند. با طی ۵۰۰ متر دیگر در شعبه چپ رودخانه به آبگیری در سمت چپ می رسید که از قنات پای قله تغذیه می کند. از کنار این قنات مسیر صعود به قله به شکل پاکوب تراورس مشاهده می شود که در ابتدا شیب تندی دارد. پس از صعود به قله با دیدن مناظر طبیعی و زیبای این خطه خستگی از تن و جان بیرون می رود.