روستای نجوبران – هرسین

روستای نجوبران یا نوژی وران از توابع بخش بیستون شهرستان هرسین در استان کرمانشاه می باشد. این روستا در ۵ کیلومتری بیستون ۲۵ کیلومتری شهر هرسین و ۴۰کیلومتری کرمانشاه واقع است. نجوبران از جنوب به کوه پراو و دره گل دره و از جنوب غربی به درهسیراوله محدود می‌شود. رودخانه‌ پرآب دینور در شرق روستا جریان دارد و غارهای گلستان و زری در جنوب غربی آن قرار گرفته‌اند. آب‌و هوای این روستا در فصل بهار و تا نیمه‌ تابستان مطبوع و دلپذیر و در پاییز و زمستان سرد است. روستای نجوبران به دلیل برخورداری از جاذبه‌های طبیعی متنوع وکم‌نظیر یکی از روستاهای بسیار زیبا و شگفت‌انگیز استان کرمانشاه است.

جاذبه های گردشگری روستای نجوبران :

این روستا پرجاذبه ترین روستای استان کرمانشاه برای گردشگران بوده و بعنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری استان کرمانشاه شناخته میشود.
سراب نوژی وران در این روستا، اصلی‌ترین جاذبه گردشگری آن است که در ایام مختلف سال مملو از گردشگر است. قلمرو سراب طبیعی نجوبران، زیستگاه گونه‌های گیاهی و جانوری است. وجود دو سراب نجوبران و برکه و همچنین ارتفاعات بلند پراو، به همراه درختان کهن‌سال در کنار سراب، از دیگر ویژگی‌های گردشگری این روستاست. کوهستان پراو از کوه‌های قرال، دو قرال، راق چرمی و دار بید تشکیل شده است. مرتفع‌ترین قله این کوه ۳۳۵۷ متر است.
ژرف‌ترین غار خاورمیانه یعنی غار پراو در دامنۀ جنوبی یکی از قله‌های این کوه واقع شده است. چشم‌انداز این کوه بسیار زیبا و شگفت‌انگیز است. مناظر درختان ودرختچه‌های کوتاه و بلند و انواع جانوران وحشی مانند بزکوهی، خرس، پلنگ، گرگ و روباه از جاذبه‌‌های حیات وحش این روستا هستند.
دشت چمچال و مراتع غنی و حاصلخیز، یکی از زیباترین و پرجاذبه‌ترین دشت‌های استان کرمانشاه است، که در حوالی روستای نجوبران واقع شده است.مراتع سرسبز و خرم، انواع درختان از قبیل کیکم، شن، زالزالک، بلوط، انجیر، ارژن، گلابی، آلبالوی وحشی به همراه انواع گیاهان دارویی مانند گل ختمی، آویشن، سرخ پا، پونه، و روناس از جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیر این دشت و اطراف آن محسوب می‌شود.
رودخانۀ دینور از شرق روستا می‌گذرد. حواشی این رودخانۀ بسیار زیبا دارای مناظر بدیع و خارق‌العاده است. آبزیان وانواع جانوران و پرندگان وحشی از بهترین جلوه‌های طبیعت اطراف رودخانه به‌شمار می‌آیند و حواشی این رودخانه مکان بسیار فرحبخشی برای گذران اوقات فراغت خانواده‌هاست.
همچنین گورستان قدیمی که به قبرگبری معروف است و پل آجری نوژی وران که قدمتی طولانی دارند، از جمله پتانسیل‌های گردشگری این روستا به‌شمار می‌آیند. وجود باغات میوه این روستا بر جاذبه‌های گردشگری این روستا افزوده که اخیرا با همکاری مالکین این باغات، شرایط مناسبی برای حضور گردشگران و اتراق آنها در این باغات فراهم آمده است.
از شاخص‌ترین ورزش‌ها و بازی‌های این روستا می‌توان به توپان، قمچان، کوره کوره، داربالان، خطان، هلان، گردکان بازی، خومان شارکی و خزلوکه اشاره نمود.
مهم‌ترین سوغات روستای نجوبران سیب و انواع فرآورده‌های لبنی مانند شیر، ماست و روغن حیوانی است.
راه رسیدن به روستای نجوبران :
روستای نجوبران از طریق شهرهای کرمانشاه، سُنقر، هرسین، صحنه و بیستون قابل دسترسی می‌باشد و تمام جاده‌های منتهی به این روستا از شهرهای مزبور آسفالت و اتومبیل‌رو است. برای رسیدن به روستا دو جاده در نظر گرفته شده است، جاده اصلی که برای اهالی روستا اختصاص دارد و جاده دوم برای ورود گردشگران اختصاص داده شده است. جدا کردن جاده ورودی اهالی روستا و گردشگران به نجوبران اقدامی است که هم به آسایش و آرامش اهالی روستا کمک می‌کند و هم برای گردشگران مفید خواهد بود.

توضیحات تکمیلی :

یکی از مشکلات اصلی این روستا در گذشته نبود مکانهای مناسب کافی برای اسکان گردشگران بوده که البته مسیولین این روستا بدنبال حل این مشکل هستند.
مهم‌ترین سوغات روستای نجوبران سیب و انواع فرآورده‌های لبنی مانند شیر، ماست و روغن حیوانی است.
گردشگران میتوانند در حاشیه رودخانه دینور اتراق کرده و ساعات خوشی را در طبیعت شگفت انگیز نجوبران سپری نمایند.
عزیزان علاقمند به جاذبه های تاریخی استان کرمانشاه میتوانند از دیدنی های تاریخی بیستون که در ۵ کیلومتری روستای نجوبران واقع است نیز دیدن نمایند.