استان کرمانشاه – پاوه – روستای هجیج

روستای هجیج از توابع بخش نوسود شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است و در دره‌ای زیبا و در جنگلی انبوه قرار گرفته است. این روستا از پرجاذبه‌ترین نقاط استان کرمانشاه و از مناطق دیدنی اورامانات است و در ۲۵ کیلومتری شهرستان پاوه قرار دارد.
روستای هجیج یکی از روستاهای پلکانی ایران است. مناظرسرسبز، چشمه‌های خروشان و مسیر پرپیچ و خم که چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‌کند، به طوری که علاوه بر گردشگران، همواره هنرمندان خوش ذوق را به سمت خود می‌کشاند. به علت کمبود زمین، پشت بام هر منزلی حیاط منزل پشتی محسوب می‌شود.
تنوع جانوری این ارتفاعات نیز از جمله خرس، شغال، گرگ و روباه جالب توجه است. در دامنه ارتفاعات شاهو چشمه‏ های فراوانی وجود دارد که بخش اعظم آب زراعی و آشامیدنی شهرها و روستاهای پیرامون خود را تأمین می‏کنند . یکی از مهم‏ترین مراسمی که در این روستا برگزار می‏شود مراسم ذکر و سماع دراویش طریقت قادریه می‏باشد.
موسیقی مورد علاقه مردم روستای هجیج شنیدن نوای سوزناک شمشال است. این ساز یکی از انواع سازهای بادی است و شبیه نی می‏باشد که همراه با آوازهای سوزناک و گیرا نواخته می‏شود. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد مردمان این روستا خود کفایی در تمامی مایحتاج روزانه است. مردم روستای هجیج به زبان کردی و لهجه هورامی سخن می‏گویند، این لهجه که یکی از اصیل ترین لهجه‌ها به شمار می آید قرابت زیادی با زبان اوستایی و پهلوی دارد.

جاذبه های گردشگری روستای هجیج :

چشمه بل یا آبشار بل و رودخانه سیروان از جاذبه های دیدنی روستای هجیج به شمار می آیند. از دیگر جاذبه‌های روستای هجیج میتوان به بناهای خانقاه، چله خانه و عبادتگاه کوسه اشاره نمود. این بنا از سنگ است و داخل آن با گل اندود شده است. در داخل این عبادتگاه ستون‏های چوبی نیز وجود دارد. خانقاه دراویش قادریه از دیگر بناهای دیدنی روستای هجیج است که در آن به ذکر و سماع می‏پردازند. مسجد مرکزی روستای هجیج نمونه کاملی از معماری کهن ایرانی است با ستون‌های چوبی و تزئینات زیبای کنده کاری و در و پنجره‌های استادانه که توسط نجاران هنزمند ساخته شده است.
حواشی رودخانه پرآب و تماشایی سیروان که از نزدیکی روستا عبور می‏کند به ویژه در بهار و تابستان با سرسبزی، طراوت و زیبایی‏های کم‏ نظیر، یکی از تفرجگاه‏های زیبای روستای هجیج محسوب می‏شود. درختان بلند پیرامون روستا همراه با گیاهان خودرو و گل‏ های رنگارنگ دامنه‏ ها، به خصوص در بهار و تابستان چشم‏ اندازهای طبیعی بسیار زیبایی را پدید می‏آورند. ارتفاعات شاهو که بخشی از رشته کوه‏های زاگرس به شمار می‏رود، طبیعت زیبا و بکری دارد که همراه با مراتع و چراگاه‏های سرسبز از جمله پیاز دول میشا و گاول و نیز انواع گونه‏ های گیاهی به ویژه گیاهان دارویی همانند گل گاوزبان، ختمی، گون و شنگ، در زمره زیباترین نواحی استان کرمانشاه به شمار می‏آید.

چشمه بل روستای هجیج :

در نزدیکی روستا چشمه خروشانی وجود دارد که آب آن به رودخانه سیروان می‌ریزد، این چشمه عجیب که به مانند آبشاری از دل کوه بیرون می‌آید به چشمه بل یا آبشار بل معروف است، خروشانی آن به گونه‌ای است که در هیچ فصلی از سال آب آن کم نمی شود و متخصصین و محققین آب آن را به عنوان یکی از بهترین آب معدنی‌های دنیا شناخته‌اند و معتقدند خواص درمانی دارد.

امامزاده سید عبیدالله روستای هجیج :

یکی از جاذبه‌های قابل توجه این روستا وجود امامزاده سید عبیدالله فرزند امام موسی کاظم است که اهالی منطقه از آن به نام کوسه هجیج یاد می کنند و بسیار مورد احترام آن‌هاست.

توضیحات تکمیلی :

یکی از سوغاتیهای معروف روستای هجیج گیوه هجیجی است. لنگه راست و چپ این گیوه یکسان است لذا لنگه به لنگه نخواهد شد.
محصولات لبنی این روستا نیز بسیار مرغوب است.