روستای ونایی بروجرد

منطقه سرسبز و بکر روستای ونایی در فاصله ۲۱ کیلومتری شمال غربی بروجرد از جمله مناطق پر جاذبه بروجرد به شمار می‌رود که بیشترگردشگران و به ویژه دوستداران کوهپیمایی و کوهنوردی اوقات خوشی را در آن سپری می‌کنند.
منطقه ونایی در شمال غربی بروجرد و به عنوان یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین مناطق روستایی بروجرد، از ‪ ۱۰‬کوه و قله مرتفع و شگفت انگیز از جمله هجده یال، سه کوزان، والاش، برنجه و هیگره برخوردار است.
وجود چشمه‌سارهای جوشان همچون آب سفید، دو روزنه و سراب خسرو وهمچنین غار زیبای ونایی در این منطقه علاوه بر رونق کشاورزی، طراوت ویژه‌ای را با صدای دلنشین جویبارها در کنار عطر سبزه‌ها و خنکی نسیم دشتها در مقابل گردشگران به تصویر کشیده است.
ونایی را در روزهای تعطیل هفته بهتر از هر زمان دیگر می‌توان احساس کرد چرا که عمده خانواده‌های بروجردی به همراه مسافران و میهمانان خود از ساعات اولیه صبح راهی این منطقه شده تا با نشستن در کنار رودخانه و چشمه‌های پر آب روزی خوش را در خلوت طبیعت سپری کنند.

گونه های جانوری منطقه ونایی :

منطقه روستای ونایی به عنوان زیستگاهی مناسب برای گونه‌های جانوری بومی منطقه محسوب شده و از شکارگاههای مورد توجه شکارچیان و صیادان سالیان گذشته تاکنون بوده است.
جاندارانی همچون گراز، گرگ، روباه، خرگوش، موش صحرایی، کفتار، خدنگ و پرندگانی مانند حواصیل، کبک، خروس کولی و چنگر از جمله جانوران منطقه کوهستانی ونایی می‌باشند.

پوشش گیاهی و تولیدات منطقه ونایی :

در این منطقه گیاهان دارویی و خوراکی مانند پونه، بابونه، گون و میخک وحشی به وفور مشاهده می‌شود. با وجود شرایط اقلیمی کوهستانی و بکر کشاورزی منطقه لوبیا سبز و خیار کشاورزان این منطقه سرآمد شده است.
تولید خیار مرغوب در این منطقه باعث شده که دهها کارگاه تولید خیار شور همواره در تکاپو کار و تلاش و تولید خیار شور معروف ونایی باشند که عمده تولیدات این واحدهای تولیدی به سراسر کشور و حتی به کشورهای دیگر صادر شود.
فرآورده‌های دامی این منطقه به دلیل کیفیت آب و هوا امتیازی بالاتر نسبت به دیگر مناطق داشته و بیشتر اهالی این روستا اقدام به تهیه دوغ و کره به صورت محلی نموده و به مردم عرضه می‌دارند.

سراب دوروزنه ونایی :

سراب دوروزنه یا دروزنه ونایی یکی از رودخانه های فصلی ونایی است که در بهار میزان آب آن به بالاترین حد خود میرسد اما در اواخر تابستان تقریبا چیزی از این آب خروشان باقی نمی ماند. وجه تسمیه آن که به دروزنه معروف گردیده شاید به علت نوسانات ناگهانی این رودخانه خروشان باشد که شاید کمتر کسی باور کند که این رودخانه در اواخر تابستان خشک می شود.