روستای کندوان

کندوان روستایی تاریخی در استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده ‌است. روستای کندوان در دامنه سر سبز سلطان داغی، در ۱۸ کیلومتری جنوب اسکو و ۶۲ کیلومتری جنوب غربی تبریز قرار دارد.
معماری بومی روستای کندوان معماری صخره‌ای می‌باشد، این روستا به سبب ویژگی معماری صخره‌ای و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. در دل این تپه‌های بلند که ارتفاع بعضی از آنها به ۴۰ متر می‌رسد صدها آغل، انبار و اتاقک حفر شده که بسیار دیدنی است. همچنین آب معدنی گوارایی از دل یکی از تپه های این روستا می جوشد که از شهرت فراوانی برخوردار بوده و برای امراض کلیوی بسیار مفید تشخیص داده شده است.

همتایان روستای کندوان :

کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است و از این لحاظ مورد توجه بیشتر گردشگران است. دو روستای دیگر در کاپادوکیه ترکیه و داکوتا آمریکا واقع شده اند. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یک استثنا در دنیا به حساب می‌آید، چرا که در دو روستای صخره ای دیگرسکونتی وجود ندارد. در روستای کندوان ۱۱۷ خانواده درون توده‌های مخروطی و هرمی شکل صخره‌ ها زندگی میکنند.

دلیل نامگذاری روستای کندوان :

وجه تسمیه روستای صخره ای کندوان به دلیل وجود خانه های کندویی شکل است که در دل صخره های مخروطی واقع شده اند. خانه های این روستا به مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده اند و جالب اینجاست که عسل یکی از مهمترین محصولات این روستا می باشد.

تاریخچه روستای کندوان :

به عقیده تعدادی از محققین احداث خانه های روستای کندوان به قرن ۷ هجری همزمان با یورش مغول‌ها باز میگردد.
در تاریخ این منطقه، این گونه نقل شده که نخستین کسانی که به کندوان پا گذاشته اند، ساکنان روستایی به نام حیله ور، که در ۲ کیلومتری غرب کندوان قرار داشته، بوده اند که در قرن هفتم هجری برای در امان ماندن از حمله مغول ها به دشتی در مقابل کندوان فعلی مهاجرت کرده اند و در طول مدت زمانی به تدریج درون کران‌ها را حفاری کرده و پناهگاهی امن برای خود ساخته اند.
بر اساس نظریه دیوید رول و پیتر مارتینی، دو باستانشناس اروپایی، کندوان قدمت بسیاری دارد. آنها معتقدند کندوان محل هبوت حضرت آدم بوده و احتمالا بهشت عدن نیز در آنجا واقع شده است که این نظریه مستند دقیق علمی و تاریخی ندارد، ولی آنچه از این نظریه استخراج می شود این است که رگه هایی از زندگی پیش از تاریخ را می توان در روستای کندوان مشاهده نمود.
در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی کوههای سهند، منظره هایی زیبا در یکی از خوش آب و هواترین نقاط ایران ایجاد شده است. توده ها و گدازه های مذاب آتشفشانی، به وسیله باد، برف و باران در طی هزاران سال متمادی شکل گرفته و به فرم کران درآمده است.

معماری روستای کندوان :

معماری صخره‌ای، حاکی از صحنه‌های مبارزه و جدال انسان با طبیعت و در خدمت گرفتن صخره های طبیعی است. در معماری معمولی، به وسیله مصالح ساختمانی گچ، آهک و خشت، هیئت اصلی بنا را به وجود می آورند، در صورتی که در معماری صخره‏ای فضای مورد نظر در درون توده سنگ هویدا می‌گردد و سنگ، مانند کالبدی، قشری مستحکم در اطراف این فضا ایجاد می‌کند.
ارتباط طبقات بالایی کران‌ها با خارج، از طریق پلکان های بسیار زیبایی از بدنه خود کران تامین گشته است. طبقه همکف، اکثرا اصطبل بوده و طبقات دوم و سوم و چهارم به عنوان سکونتگاه استفاده می‌شود. در بعضی موارد از طبقه چهارم به عنوان انبار نیز استفاده کرده‌اند.
آبریزها اکثرا در کنار معابر و در خارج از کران ها و محیط مسکونی قرار داشته و هر چند خانواده به طور مشترک دارای یک آبریز هستند. آبریزها اکثرا دارای چند محل نشیمن و انباره می‏باشد که بستگی به شیب زمین دارد.
به خاطر قطر و ضخامت زیاد کران‌ها، ایجاد نورگیر در طبقات پایین کار بسیار مشکلی است، بدین مناسبت نورگیرها اغلب در طبقات بالا واقع شده‌اند. جنس پنجره‌ها از چوب و اغلب به شکل شطرنجی بوده و در آنها قطعات کوچک شیشه تعبیه شده است.

آب معدنی کندوان :

در مرکز روستا جریان آب دائمی معدنی وجود دارد که در هر ثانیه حدود نیم لیتر آب دهی دارد. در ردیف آبهای معدنی سولفاته کلسیک سرد می باشد که بر روی سنگ فسفات اثر کرده و سبب متلاشی شدن آن می گردد که با آزمایش بر روی چهار نوع سنگ کلیه اثر دارد.

برپایی نمایشگاه نوروزی صنایع دستی در روستای کندوان :

معمولا در ایام نوروز نمایشگاهی از صنایع دستی مردمان این روستای تاریخی برگزار میگردد.
در نمایشگاه نوروزی صنایع دستی، هنرهای سنتی و سوغات روستای کندوان انواع هنرهای چوبی از جمله منبت چوب و معرق چوب و کنده کاری روی چوب که سابقه ای کهن در استان دارند، سفال، چاپ باتیک به عنوان هنر منحصر به فرد منطقه اسکو، بافته های داری مانند قالی و گلیم و ورنی، شیشه گری سنتی، سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، غذاهای محلی و خشکبار ، همراه با عسل بسیار مرغوب کندوان و سوغاتی های استان برای بازدید عموم گردشگران و علاقمندان به معرض نمایش در می آید.