چهار محال و بختیاری,روستای یاسی چای,یاسی چای,یاسه چای,شهر سامان,آدرس روستای یاسی چای,روستای یاسی چای کجاست,آدرس یاسه چای,آدرس شهر سامان,یاسی چاه,روستای یاسی چاه,معماری روستای یاسی چای,گردشگری شهر سامان

 

روستای تاریخی یاسه چای یکی از روستاهای شهرستان سامان در استان چهار محال و بختیاری می باشد.
این روستا با نامهای یاسه چاه، یاسه چا و یاسی چای نیز شناخته میشود. دالان‌های قدیمی و بافت معماری خاص، روستای یاسه چای را به یک روستای هدف گردشگری تبدیل کرده است.
روستای هدف گردشگری یاسه چاه در ۵۰ کیلومتری شمال شهرکرد و ۲۸ کیلومتری شمال غرب شهر سامان واقع است. روستای یاسی چای در کنار زاینده ‌رود قرار گرفته است. یاسه‌چاه به معنایی جایی است که پهنای رودخانه زیاد می‌شود. اصل واژه، کلمه‌ ای مرکب ترکی است. یاسو یعنی پهن و چای یعنی رودخانه، یعنی محل رودخانه ‌ای با عرض زیاد یا پهن.

 

معماری روستای یاسی چای – روستای بدون کوچه ایران :

 

بافت این جاذبه گردشگری تاریخی و طبیعی چهار محال و بختیاری از خشت متعلق به دوره صفویه است.
یکی از ویژگی های منحصر به فرد روستای یاسه چای، کوچه های آن یا بهتر است بگوییم بدون کوچه بودن آن است. اهالی این روستا در گذشته برای امنیت، کوچه‏ های آن را سرپوشیده و به صورت دالان هایی ساخته اند که این دالان های خشت و گلی با گذشت حدود یک قرن همچنان پا برجا و دیدنی است.
خانه ‌های این روستا در دامنه کوه در کنار هم و به طور پلکانی ساخته شده‌ است و سالانه هزاران گردشگر به این روستا سفر می‌کنند. این روستا هیچ کوچه‎ ای ندارد و مردم این روستا از طریق چهار دالان سرپوشیده که در همه خانه‌های روستا به داخل آنها باز می‌شود رفت و آمد می‌کنند. روستای یاسه‌چای یک بافت تاریخی ارزشمند از دوره‌های صفوی تا قاجار دارد که تک ‌تک خانه‌های آن مستند سازی و آسیب‌ شناسی شده اند.

 

آب و هوای روستای یاسه چاه :

 

آب و هوای روستای هدف گردشگری یاسی چای در فصل‌های بهار و تابستان، ملایم و مطبوع و در زمستان‌، نسبتاً سرد است.

 

جاذبه های گردشگری روستای یاسه چای :

 

یاسه چای به علت قرارگیری در مسیر جاده‌های آسفالت سامان، پل زمانخان، تیران، شهرکرد، چادگان، بن و سد زاینده‌ رود دارای موقعیت فوق‌العاده‌ای برای جذب گردشگر است که بافت تاریخی روستا، حاشیه سرسبز رودخانه در پایین دست روستا، آبشار دربند، صنایع‌ دستی و سوغات محلی این روستا را به روستای هدف گردشگری تبدیل کرده است. آبشار دربند یاسی چای در ۳ کیلومتری این روستا از دیگر جاذبه های طبیعی یاسه چاه می باشد.

 

جشنواره طبیعت و روستا گردی :

 

دومین جشنواره طبیعت و روستاگردی از ۲۶ تا ۲۸ شهریورماه ۱۳۹۳با تأکید بر معرفی جاذبه های گردشگری و محصولات برتر کشاورزی و باغی استان چهارمحال و بختیاری و رونق فروش این محصولات، در روستای تاریخی و هدف گردشگری یاسی چای برگزار شد.

 

سوغات روستای یاسی چای :

 

از اصلی ترین محصولات روستای یاسی چای میتوان به گردو، بادام و هلو اشاره کرد که جز محصولات با کیفیت و صادراتی میباشند. از دیگر محصولات این روستای تاریخی میتوان به زردآلو، آلبالو، گیلاس، آلوچه، فندوق و سیب درختی اشاره نمود./n