روستای ییلاقی جاغرق

جاغرق روستایی ییلاقی بعد از روستای طرقبه است. فاصله حرم مطهر امام رضا تا جاغرق در حدود ۳۲ کیلومترست. در ۱۷ کیلومتری شمال غربی مشهد و در ۶ کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع گردیده است.
روستای جاغرق با داشتن رودخانه ای به طول ۲۵کیلومتر و داشتن باغات فراوان میوه و طبیعت زیبا و انواع داروهای گیاهی در کوه ها مورد علاقه گردشگران است. روستاهای خوش آب و هوای عنبران و طرقدر نیز در حد فاصل این محل و طرقبه واقع شده اند. نمادو نشانه روستای جاغرق یک درخت چنار قطور و قدیمی که در وسط روستا واقع شده است که قطر ان حدود۲متر قدمت ان حدود ۷۰۰سال می‌باشد.
از دیگر جاذبه های گردشگری این روستا می توان به رباط های شاه عباسی، عمارت و استراحتگاه سفیر انگلستان و قبرستان تاریخی این روستا اشاره کرد.
در این منطقه اقامتگاه‌ و رستوران‌هایی برای گردشگران ایجاد شده است، همچنین ارتفاعات آن مناسب صعود برای تیم‌های کوهنوردی است.
پدران صنعت اتومبیل ایران، سید احمد و محمود خیامی اصالتا از اهالی جاغرق بوده اند.

قبرستان تاریخی جاغرق :

قبرستان جاغرق مربوط به اواخر دوره تیموریان تا دوره قاجار بوده و در تاریخ ۵ تیر ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۹۴۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسیر رسیدن به جاغرق :

برای رسیدن به روستای جاغرق مشهد میتوانید از مسیر زیر کمک بگیرید که قسمت عمده ای از مسیر مشهد به جاغرق از این مسیر میگذرد.

مسیر مشهد به طرقبه