خراسان جنوبی – گردشگری بیرجند – روستای ییلاقی خراشاد – طرقبه بیرجند

 

یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی و نقاط دیدنی شهرستان بیرجند روستای توریستی خراشاد می باشد.روستای خراشاد در ۲۲ کیلومتری جنوب شرق بیرجند در مسیر بیرجند به زاهدان واقع شده است.
روستای خراشاد به دلیل قرارگیری در رشته کوه باقران، دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی است که به همراه سرسبزی و زیبایی و نیز وجود کوههای سبز رنگ افیولیتی، روستا، چهره‌ای ییلاقی و تفرجگاهی به خود گرفته‌ است، به گونه ای که به نام طرقبه بیرجند شناخته می‌شود.
خراشاد به عنوان نخستین روستای هدف صنایع دستی کشور از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری معرفی شده‌است. پارچه بافی سنتی خراشاد یا توبافی به زبان محلی، یکی از مهمترین صنایع دستی استان خراسان جنوبی است، به طوریکه به عنوان تنها صنایع دستی این استان، نامزد دریافت مهر اصالت از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور شده‌ است. عناب، زرشک، زعفران و پارچه بافی سنتی خراشاد (توبافی) سوغات خراشاد هستند.
طبیعت ییلاقی دره خراشاد، کوچه باغهای بسیار زیبای خراشاد، کاریز خراشاد و قبرستان زرتشتی ها در کنار کاریز خراشاد از جاذبه های گردشگری خراشاد بشمار می آیند.

 

وجه تسمیه روستای خراشاد :

 

خراشاد برگرفته از زبان پهلوی به معنای طلوع خورشید است. از طرفی چون در دره ای شرقی واقع شده است آن را محل تابش و طلوع خورشید هم نامیده اند./n