ساختمان سه گوش اهواز

ساختمان سه گوش که هم اکنون دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه چمران می باشد در سال ۱۳۰۸خورشیدی توسط مهندسان آلمانی در اهواز ساخته شد. این ساختمان دربخش غربی رود کارون در خیابان موسی صدر و در کنار دادگستری استان خوزستان واقع شده است. میدان ساعت که یکی از میدان های اصلی شهر اهوازست در نزدیکی این ساختمان قرار دارد.
عمارت سه گوش از معدود ساختمان‌های کهن برپا مانده و برجای مانده از آغاز دوران ایران معاصر در خوزستان است. معماری ویژه سه گوش آیینه چشم‌نوازی است از معماری با شکوه دوره ساسانی همراه با آجرکاری‌ها و کاشی‌کاری‌های دوره اسلامی که با طراحی معماران آلمانی شکل گرفته است.
سه گوش در ابتدا بعنوان مقر بانک ملی مرکزی اهواز افتتاح شد. این ساختمان در سال ۱۳۱۱ مقر اداره حکومتی ولایت یا همان استانداری بود و در سال ۱۳۲۱ به مقر ارتش متفقین در خوزستان در زمان اشغال اهواز در جنگ جهانی دوم تبدیل شد.
این ساختمان در سال ۱۳۳۰ مقر سازمان آمریکایی اصل چهار ترومن، ستاد استانداری خوزستان، ستاد فرمانداری اهواز و اداره کل دارایی خوزستان بود.
ساختمان سه گوش در سال ۱۳۳۶ به مبلغ ۲ میلیون و دویست هزار تومان از بانک ملی ایران خریداری و به دانشکده پزشکی دانشگاه گندی ‌شاپور تبدیل شد.
این ساختمان از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۰ دانش سرای عالی تربیت دبیر، مرکز علوم پایه دانشگاه جندی‌شاپور، مرکز علمی و سمعی‌بصری دانشگاه جندی‌شاپور، دانشکده علوم و سازمان مرکزی این دانشگاه بود.
کاربری این ساختمان در سال ۱۳۵۰ به دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه جندی‌ شاپور تغییر یافته و در سال ۱۳۸۹ تخلیه و به دانشکده ادبیات و علوم انسانی واقع در دانشگاه شهید چمران منتقل شد.
۲ دانشگاه قدیمی این استان یعنی دانشگاه علوم پزشکی جندی ‌شاپور و دانشگاه شهید چمران اهواز هر یک به گونه‌ای هویت خود را مدیون سه گوش هستند، اولی در هسته اولیه پیدایش خود و دومی در نماد سازمانی همیشگی‌اش، چرا که سه گوش اساسا خاستگاه این ۲ دانشگاه بوده است.
در عین حال در طول بیش از پنجاه سالی که این ساختمان در قالب یک مرکز دانشگاهی ایفای نقش کرده، استادان بسیاری در آن تدریس کرده‌اند هم‌چنان که دانشجویان بسیار فراوانی در آن درس‌ها آموخته‌اند.
از سوی دیگر سه گوش از یادگار‌های آثار و ابنیه مرتبط با دوران موسوم به دفاع مقدس از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ است چرا که آثار زخم‌های برجا مانده از جنگ هنوز هم بر بدن این نماد پایداری خوزستانیان و ایرانیان در برابر دیدگان است.

تهدیدهای ساختمان سه گوش :

مجاورت با رود کارون و انتقال رطوبت زیان‌بار لایه‌های خاک آن به پی ساختمان، وجود درخت‌های درشت‌ریشه مانند کنار و اکالیپتوس در دورن و بیرون ساختمان گوش که ریشه‌های آن‌ها از پایین به دیوارها آسیب‌های جدی رسانده و شاخ و برگ‌های بلند آن‌ها از بالا باعث کورشدن نمای زیبای سطوح بالای ساختمان شده‌اند از جمله مواردی هستند که به این ساختمان آسیب میرسانند.

توضیحات تکمیلی :

میدان ساعت در نزدیکی ساختمان سه گوش اهواز قرار دارد.
ایستگاه راه آهن اهواز نیز در نزدیکی میدان ساعت مستقرست.
در کنار ایستگاه راه آهن بوستان هجرت یا میدان راه آهن قرار دارد که در کنار آن رستورانهای زیادی وجود دارند که گردشگران میتوانند در آن غذاهای مورد علاقه از قبیل فست فود یا غذاهای سنتی را پیدا کنند.
پارک هجرت یا پارک راه آهن در واقع میدانی زیباست که گردشگران میتوانند در آن عکسهای خاطره انگیزی بگیرند، خصوصا با درختان نخل زیبا و حوض بزرگی که در وسط آن قرار دارد.
معمولا مسافرانی که در ایستگاه راه آهن اهواز توقف دارند برای خرید غذا یا گشت و گذار، از پارک راه آهن یا هجرت دیدن مینمایند.