گردشگری سیستان بلوچستان,ساختمان قدیمی پست زاهدان,موزه پست و ارتباطات زاهدان,موزه پست زاهدان,موزه های زاهدان,ساختمان تاریخی پست زاهدان,آدرس موزه پست زاهدان,موزه پست زاهدان کجاست,آدرس اداره پست زاهدان,اداره پست زاهدان,گردشگری زاهدان

 

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر زاهدان و از جمله بناها و آثار تاریخی استان سیستان و بلوچستان ساختمان قدیمی پست زاهدان یا موزه پست زاهدان می باشد. ساختمان قدیمی پست مربوط به دوره قاجار بوده و در زاهدان، خیابان طالقانی، نبش طالقانی ۴ واقع شده است.

 

تاریخچه ساختمان قدیمی پست زاهدان :

 

ساختمان قدیمی پست از جمله ساختمانهای اداری زاهدان است که در اوایل سلسله پهلوی برای انجام مراسلات پستی با عنوان اداره پست ایالتی بلوچستان و سیستان (با توجه به کتیبه سردر بنا) در سال ۱۳۱۱ خورشیدی بنا گردید.

 

معماری و پلان موزه پست زاهدان :

 

در ساخت بنای موزه پست زاهدان از خشت و در نما سازی از آجر جهت تزیین و استحکام استفاده شده است. ورودی اصلی بنا دارای ایوان رفیع با طاق جناغی تزیینات آجری به صورت شبه ستون در دو طرف ایوان و تزیینات آجری بصورت پله ای در لبه فوقانی و همچنین خطوط اسلیمی در زیر طاق ایوان می باشد.

 

موزه پست و ارتباطات زاهدان :

 

موزه زاهدان که با مشارکت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان و وزارت فن‌آوری اطلاعات و شرکت پست راه‌اندازی شده،‌ سیر تاریخی پست و ارتباطات را در ایران و استان سیستان و بلوچستان به نمایش می‌گذارد.
شرکت پست جمهوری اسلامی ایران و وزارت فن آوری اطلاعات و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران تجهیز بخشی از این موزه را بر عهده گرفته‌ اند و با کمک مانکن و مولاژ تاریخچه ‌ای از پست را به نمایش گذاشته اند. همچنین مجموعه منحصر به فردی از تمبرهای تاریخی در مرز سیستان کشف و در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفت تا در این موزه به نمایش در آید.
سابقه پست در استان سیستان و بلوچستان با توجه به همسایگی این منطقه با مرز هند بزرگ به دوران نفوذ انگلستان در هند و این منطقه می‌رسد.
این موزه تاریخی زاهدان و جاذبه گردشگری سیستان و بلوچستان با شمارهٔ ثبت ۲۱۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است./n