گردشگری گیلان,گردشگری رشت,ساختمان قدیمی پست رشت,پست رشت,اداره پست رشت,تاریخ رشت,معماری رشت,بناهای تاریخی رشت,بنای قدیمی پست رشت,آثار تاریخی رشت,مکان های تاریخی رشت,موزه پول و سکه رشت

 

یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی رشت و از بناها و آثار تاریخی شهر رشت در استان گیلان عمارت پست یا ساختمان قدیمی پست رشت می باشد. عمارت قدیمی پست رشت مربوط به دوران پهلوی اول بوده و در میدان شهرداری شهر رشت واقع است. این ساختمان که به نام اداره پست و تلگراف و تلفن رشت شناخته میشد در گوشه شمال غربی میدان شهدا و ضلع شمال شرقی ساختمان شهرداری قرار دارد و از اولین بناهایی است که به تاسی از معماری شرق اروپا در شمال ایران ساخته شده است.
ساختمان پست و مخابرات رشت که در ابتدا با عنوان اداره پست و مرسولات استان گیلان نامیده میشد در دوره رضا خان و به دستور سرتیپ محمد حسینخان آیرم فرمانده تیپ مستقل شمال و در زمان سرگرد اسماعیلخان با طرح و نقشه مارکوف معمار روسی ساخته شده و طرح آن اقتباسی از معماری روسیه و معماری ایرانی است.
ساخت این بنا از سال ۱۳۰۷ خورشیدی آغاز شده و در سال ۱۳۰۹ خورشیدی پایان یافت و تا چند سال پیش به عنوان اداره پست رشت مورد استفاده قرار می‌گرفت.
ساختمان پست به مساحت کلی ۱۹۳۰ متر مربع در چهار طبقه به شکل L ساخته شد. طبقه سوم آن به شکل کلاه فرنگی ساخته شده است. سقف بنا چوبی و حلبپوش و مصالح آن بلوک سیمانی با ملات ماسه سیمان می باشد.
این بنا نیز همانند برج ساعت واقع در میدان شهرداری در زلزله سال ۱۳۶۹خورشیدی اندکی آسیب دید، خوشبختانه سبک بودن ساختمان مانع آسیب‌پذیری آن شده و زلزله تنها الحاقات تزیینی ساختمان را تخریب کرده بود.
عمارت پست، عمارت شهرداری رشت، هتل ایران، برج ساعت و ساختمان استانداری اجزا تشکیل دهنده میدان شهرداری هستند که در زاویه های مختلف این میدان مرکزی شهر جای گرفته اند.
به مناسبتهای مختلف در عمارت پست نمایشگاههایی چون پول و سکه و پست برگزار میگردد.