پلاسکو,ساختمان پلاسکو,ساختمان پلاسکو تهران,آتش سوزی ساختمان پلاسکو,حادثه پلاسکو,حادثه ساختمان پلاسکو,آتش سوزی پلاسکو,آتش نشانی پلاسکو,اخبار ساختمان پلاسکو,انفجار پلاسکو

 

ساختمان پلاسکو در کنار ساختمان آلومینیوم از اولین آسمان‌خراش‌های تهران بشمار می آمد. ساختمان پلاسکو نماد تهران جدید و معماری مدرن در پایتخت و به عنوان یک نماد شاخص شهری محسوب می‌شد. در اینجا می خواهیم در مورد ساختمان پلاسکو و تاریخچه ساخت و سپس آتش سوزی آن توضیحاتی ارائه نماییم.

 

ساختمان پلاسکو – پلاسکو – ساختمان پلاسکو تهران :

 

ساختمان پلاسکو یک ساختمان تجاری در تهران بود که در ضلع شمال شرقی چهار راه استانبول در خیابان جمهوری قرار داشت. از ساختمان پلاسکو بعنوان اولین آسمانخراش و ساختمان مدرن خاورمیانه یاد می شد.

ساختمان پلاسکو سازه ای در ۱۷ طبقه با اسکلت فلزی بود که در سال ۱۳۴۱ خورشیدی بنا شد. این ساختمان یکی از مهمترین مراکز تولید و فروش پوشاک در تهران و کشور بود.

 

 

آتش سوزی ساختمان پلاسکو – حادثه پلاسکو – حادثه ساختمان پلاسکو – آتش سوزی پلاسکو :

 

ساختمان پلاسکو تهران در روز پنج شنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ خورشیدی، پس از ۵۴ سال فعالیت و سرپا ماندن دچار صانحه آتش سوزی شده و بر اثر حریق فرو ریخت. در این حادثه ۵۶۰ واحد تجاری آن کلا نابود شدند.

 

 

انفجار پلاسکو – انفجار مهیب در حین عملیات مهار آتش در پلاسکو :

 

ابتدای صبح روز حادثه طبقه نهم ساختمان پلاسکو آتش گرفته بود. در این آتش سوزی آتش به طبقات پایین سرایت نکرده و آتش نشانان توانسته بودند آتش را مهار کنند. در لحظات پایانی مهار آتش دو یا سه انفجار ناگهانی صورت گرفت. اولین انفجار باعث خسارت شدید به شیشه های ساختمان پلاسکو شد. پس از این اتفاق دستور تخلیه آتش نشانان از ساختمان صادر شد. اما انفجار اصلی و بزرگ بعد از این رخ داد.

انفجارهایی در شمال شرقی ساختمان بین طبقات ۳ تا ۶ بوقوع پیوست. برخی علت انفجار را وجود مخزن سوخت در ساختمان دانسته اند. برخی نیز دلیل آن را نشت گاز دانسته اند که البته شرکت گاز اعلام کرد این ساختمان اصلا به شبکه گاز متصل نبوده است.

خلاصه اینکه در شبکه های مجازی و مخصوصا در کانال ها و گروه های تلگرامی خبرهای زیادی مبنی بر عمدی بودن این انفجارها دست بدست میان مردم می چرخید. متاسفانه مدیریت واحدی وجود نداشت تا به این شایعات بی اساس یا درست پاسخی درست بدهد.

 

 

آتش نشانی پلاسکو – آتش نشانی در حادثه پلاسکو :

 

 

پس از حضور ماموران آتش نشانی پایتخت و در حوالی ساعت ۱۱ صبح در حالی که گفته می شد آتش مهار شده است، ناگهان از بخش شرقی ساختمان آتش زبانه کشیده و دیوار شمالی ساختمان پلاسکو بطور کامل فرو ریخت.

فروشگاه بزرگ پلاسکو پس از ۳ ساعت و نیم سوختن در حالی فرو ریخت که هنوز تعداد زیادی آتش نشان در حال مهار آتش سوزی آن، درداخل و بیرون آن بودند.

بر اثر این حادثه و عملیات آواربرداری پس از آن حدود ۲۳۵ نفر مصدوم شدند. یکی از آتش نشانان در زمان تخریب ساختمان بعلت شدت سوختگی در بیمارستان درگذشت. پیکر ۱۵ آتش نشان و ۵ شهروند عادی نیز از زیر آوار خارج شد.

تعداد قربانیان اعلام شده از سوی پزشکی قانونی تا این تاریخ ۲۱ نفر می باشد. طبق اعلام رسمی تعداد مفقودین غیر آتش نشان پلاسکو ۱۰ تن بوده که پیکر ۵ تن شناسایی شده است.

یک روز پس از آتش سوزی پلاسکو، آتش نشانان ایرلندی در سفارت ایران حضور یافته و با تقدیم یک حلقه گل با خانواده داغدار آتش نشانان ایرانی ابراز هم دردی کردند.

 

اخبار ساختمان پلاسکو – پوشش خبری حادثه پلاسکو :

 

دقیقا پشت سر آتش نشانان گروه زیادی از خبرنگاران از تمامی جراید و شبکه هاحضور داشته و حادثه پلاسکو را پوشش خبری می دادند. همزمان شبکه های بین المللی زیادی به نشر این خبر ناگوار پرداخته و مردم جهان را از این واقعه با خبر کردند. شهروندان تهرانی نیز مطابق معمول گوشی بدست با دوربین های تلفن همراه خود عکس ها و فیلم هایی ثبت کردند که برخی از این عکس ها در شبکه های اجتماعی و سایت ها و وبلاگ های مختلف در معرض نمایش قرار گرفتند.