سد سلیمان تنگه – سد شهید رجائی ساری

سد شهید رجایی که از آن با عنوان سد سلیمان تنگه نیز یاد می‌شود در ۴۵ کیلومتری جنوب شرق ساری در بخش دودانگه واقع است.
کاربری اصلی این سد تامین آب کشاورزی زمینهای اطراف و تامین آب آشامیدنی است. علاوه بر آن نیروگاهی هم برای تولید برق در سد تعبیه شده است.

امکانات و تاسیسات رفاهی سد سلیمان تنگه :

سد سلیمان تنگه در سال ۱۳۷۹خورشیدی برای بازدید مسافرین و گردشگران آماده شد، محیط اطراف و رودخانه آن به منظور گردش و اقامت مخصوصا برای افراد تور بسیار مناسب است، از جمله امکانات گردشگری در این محیط می‌توان به اقامت شبانه در کنار رودخانه تجن و در دهکده آرامش، قایقرانی، ماهیگیری، اسکی روی آب، اتوبوس دریایی، پدالو در اسکله شیرین رود و بازدید از تاج سد با گرفتن بلیط در روزها نام برد.
وجود ویلاهای دو خوابه، چهار خوابه، اردویی، سالن‌های اجتماعات سر پوشیده و روباز، رستوران‌ها و سالن‌های غذا خوری به سبک‌های مختلف، زمین ورزش و پارک بازی، پیست تپه پیمایی و جنگل نوردی و آلاچیق از دیگر امکانات و پتانسیل‌هایی است که این مجتمع تفریحی، سیاحتی برای استفاده گردشگران تدارک دیده ‌است.

مسیر دسترسی به سد سلیمان تنگه :

اگر از ساری به سمت کیاسر و سمنان حرکت کنید پس از مسافت ۲۴ کیلومتر به دوراهی کیاسر خواهید رسید که مسیر سمت چپ با گذر از روی یک پل به کیاسر و سمنان میرود. مسیر سمت راست شما را به سد سلیمان تنگه میرساند. این مسیر به جاده فریم هم معروف است.

توضیحات تکمیلی :

در ادامه مسیر میتوانید به روستای رسکت برسید و از برج رسکت دیدن نمایید.
در طول مسیر ساری به سد سلیمان تنگه از آستان تکیه پهنه کلا و روستای تاکام میگذرید.