استان قم,سد کبار قم,سد کبار,سد کبار در قم,سد تاریخی کبار,سد کبار کجاست,آدرس سد کبار,معماری سد کبار,سدهای تاریخی ایران,سدهای ایران,بناهای تاریخی قم

 

یکی از جاذبه های گردشگری و مکان های تاریخی قم سد کبار است. سد کبار یک سد تاریخی است که در دشت کبار در نزدیکی زنبورک از توابع جنت آباد قم روی رودخانه کبار قرار دارد. فاصله سد کبار تا حرم مطهر حضرت معصومه در قم در حدود ۳۰ کیلومتر است.
بنای تاریخی سد کبار به عنوان قدیمی‌ترین سد قوسی دنیاست که هنوز هم پا برجاست. بر اساس شواهد موجود مانند کاروانسرا و چهار طاقی ساسانی در اطراف این سد، کارشناسان معتقدند پایه ریزی این سد مربوط به دوران ساسانی بوده، ولی در دوره ایلخانی و صفویه مرمتهایی در آن شده است.
امروزه دریاچه این سد تا حدودی با رسوبات انباشته شده، لیکن با اقدامات سال های اخیر، از جمله افزایش حدود سه متر بر ارتفاع سد و تقویت دیواره قدیمی، هنوز این سد مورد استفاده است .

 

معماری سد کبار قم :

 

این سد با ارتفاع ۲۶ متر وطول ۵۵ متر از سنگ لاشه سخت بنا گردیده‌است. این سد دارای یک برج آبگیر است که آب از طریق آن به قسمت زیر آب منتقل می‌شود. درکنارحفره خروجی آب سد کانالی در دامنه صخره‌ای از کوه، در سطحی بالاتر از بستر رودخانه، کنده‌اند که آب را به سطوح مرتفع ‌تری منتقل می کرده است.
سد در کوه پی‌سازی شده و شالوده دیواره در شکاف به وجود آمده قرارگرفته که از آب بندی مناسبی برخوردار است‌. انتخاب محل مناسب برای برپایی سد و همچنین شکل قوسی آن، نشان دهنده مهارت و دانش بالای مهندسین سازنده سد است. این مهارت سبب شده که دیواره سد در برابر فشار آب مخزنی به طول و عرض ۵۰۰ ×۱۰۰۰ متر به خوبی مقاومت کند.
در نزدیکی این سد نزدیک به جاده قم کاشان و در نزدیکی مزارع زنبورک کاروانسرای پاسنگان وجود دارد که دارای دو آب انبار است و به نظر می رسد که آب آنها از این سد تأمین می شده است.

 

راه رسیدن به سد کبار قم :

 

مسیر دسترسی به سد کبار از طریق جاده قم به کاشان می باشد. یعنی در ابتدا از قم به سمت جمکران رفته و از طریق جاده قم به کاشان به لنگرود قم میرسید. در ادامه مسیر به تقاطع مسیر کهک و خورآباد در سمت راست میرسید. در نهایت با ورود به جاده سد کبار میتوانید از این مکان تاریخی دیدن نمایید./n