سد یا پل بند شادروان – شوشتر

بند قیصر یا پل شادروان شوشتر مربوط به دوران ساسانی است که بقایای آن در کنار پل آزادگان شوشتر بر روی رود کارون واقع است. این پل باستانی قدیمی ترین پل جهان میباشد که دارای ۴۴ دهانه میباشد و حدود ۵۰درصد آن بازسازی شده است. به موجب روایات شرقی شاپور اول ساسانی پس از اسارت والریانوس امپراتور روم او را مجبور کرد که در ساختمان سد نزدیک به شوشتر کار کند.
این سد ۱۵۰۰ قدم طول داشت و هنوز هم برای برگرداندن آب کارون به مزارع بکار می‌رود. به احتمال قوی شاهنشاه ایران اسیران رومی را در ناحیهٔ گندی شاپور و شوشتر مستقر کرده بود. ایرانیان به مهارت رومیان در فنون بسیار اهمیت می‌دادند و بدون شک سد و پل بزرگ شوشتر حاصل کار مهندسین رومی است.
از ۳۳ دهانه پل شادروان در حال حاضر تعداد ۳۷ دهانه آن موجود است. ظاهراً این پل در طول تاریخ چند بار به عمد تخریب شده‌است.
در دوران باستان هفت سد بر روی رودخانهٔ کارون ساخته شده بود که آخرین آن‌ها سد اهواز بود. بزرگ‌ترین و معروف‌ترین این هفت سد، سد شوشتر بوده‌است.
سد اهواز دارای سه دریچه بود که زمین‌های اظراف رودخانهٔ کارون به وسیلهٔ آن آبیاری می‌گردید و در زمان بالا آمدن آب دریچه‌های مزبور باز می‌شد تا از خطر سیل جلوگیری شود. نوع معماری سد حاکی از این است که این بنا متعلق به دورهٔ ساسانیان می‌باشد.
تاریخ شکسته شدن سد مذکور دقیقاً ثبت نشده‌است، ولی احتمالاً در قرن پنجم یا ششم هجری قمری بوده‌است. زیرا تا قبل از تاریخ مذکور، سد اهواز هنوز سالم بوده‌است. به طوری که مقدسی در قرن چهارم هجری قمری دربارهٔ آن می‌نویسد: اگر سد شادروان نبود اهواز نبود، چه در آن هنگام از آب‌هایش بهره‌برداری نمی‌شد. شادروان درهایی دارد که هنگام افزایش آب آن‌ها را باز می‌کنند و گرنه اهواز را غرق می‌کند.
در زمانی که سد هنوز تخریب نشده بود از آن به عنوان پل جهت عبور و مرور نیز استفاده می‌شد. ابودُلَف تاریخ‌نگار سدهٔ چهارم هجری قمری جایگاه این سد را روبه‌روی مسجد علی بن موسی الرضا گزارش کرده‌است.
فردوسی بزرگ شاعر گرانقدر ایرانی در شاهنامه خود ابیاتی را در وصف ساخت پل شادروان آورده‌است.
این پل بند به همراه ۱۵ اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در ۵ تیرماه ۱۳۸۸ در شهر سویل اسپانیا با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.

توضیحات تکمیلی :

نقاط گردشگری و دیدنی شهر باستانی شوشتر بسیارست. از شناخته شدن ترین آنها میتوان به موزه آب شوشتر و بقایای قلعه باستانی سلاسل اشاره کرد.
پل بند شادروان در کنار بقایای قلعه باستانی سلاسل قرار گرفته است.