سراب نجوبران – هرسین

سراب نجوبران که در زبان کردی به نژیوەران نیز معروف است دریاچه‌ای مصنوعیست در نزدیکی روستای نجوبران در استان کرمانشاه. روستای زیبای نجوبران در ۵ کیلومتری شمال بیستون، از توابع شهرستان هرسین واقع است. فاصله این روستا تا هرسین ۲۵ کیلومتر و تا کرمانشاه ۴۰ کیلومتر می باشد.
آب دریاچه نجوبران شیرین بوده و از چشمه‌های اطراف تغذیه می‌شود. سراب دیدنی نجوبران در ایام روزهای گرم سال مکانی بی نظیر برای گذران اوقات است. نزدیکی به شهرستانهای صحنه، سنقر و کلیایی، کرمانشاه و هرسین از جمله ویژگیهای اصلی این منطقه گردشگری به شمار می آید.
سراب نجوبران پشت کوه بیستون در غرب جاده بیستون به سنقر واقع شده و قلمرو این سراب طبیعی، زیستگاه گونه‏های نادر گیاهی و جانوری است.

جاذبه های گردشگری منطقه :

روستای نجوبران در این منطقه قرار دارد. این روستا از جنوب به کوه پراو و دره گل دره و از جنوب غربی به دره سراوله محدود می‏شود، نجوبران از سطح دریا یک هزار و ۳۰۷ متر ارتفاع دارد، آب و هوای آن در فصل بهار و تا نیمه تابستان مطبوع و دلپذیر و در پاییز و زمستان سرد است.
کوهستان پراو از کوه‏های قرال، دو قرال، راق چرمی و دار بید تشکیل شده و مرتفع‏ترین قله این کوه ۳۳۵۷ متر است.
ژرف‏ترین غار خاورمیانه یعنی غار پراو در دامنه جنوبی یکی از قله‏های این کوه واقع شده است. چشم‏انداز این کوه بسیار زیبا و شگفت‏انگیز است.

از دامنه کوه پراو، دو چشمه پرآب جاری می‏شود که از جاذبه‏های طبیعی نجوبران به شمار می‏آید. دشت چمچال و مراتع غنی و حاصلخیز، یکی از زیباترین و پرجاذبه‏ترین دشتهای استان کرمانشاه است که در حوالی روستای نجوبران واقع شده است.

پل دو دهانه آجری نوژی وران با ۵۰ متر طول و حدود ۴٫۱۰ متر عرض یکی از آثار ارزشمند تاریخی روستای نجوبران و استان کرمانشاه است.

در نزدیکی روستای نجوبران قبور قدیمی زیادی مشاهده می‏شوند که به قبر گوری یا قبر گبری مشهورند و قدمت این قبرستان به چند هزار سال پیش مربوط می‏شود.

مسیر دسترسی به سراب نجوبران :

روستای نجوبران از طریق شهرهای کرمانشاه، سنقر، هرسین، صحنه و بیستون قابل دسترسی است و تمام جاده‏های منتهی به این روستا از شهرهای مزبور آسفالت و اتومبیل‏رو است.

توضیحات تکمیلی :

یکی از مشکلات اصلی این روستا در گذشته نبود مکانهای مناسب کافی برای اسکان گردشگران بوده که البته مسیولین این روستا بدنبال حل این مشکل هستند.
مهم‌ترین سوغات روستای نجوبران سیب و انواع فرآورده‌های لبنی مانند شیر، ماست و روغن حیوانی است.
گردشگران میتوانند در حاشیه رودخانه دینور اتراق کرده و ساعات خوشی را در طبیعت شگفت انگیز نجوبران سپری نمایند.
عزیزان علاقمند به جاذبه های تاریخی استان کرمانشاه میتوانند از دیدنی های تاریخی بیستون که در ۵ کیلومتری سراب نجوبران واقع است نیز دیدن نمایند.