سراب نیلوفر – کرمانشاه

سراب نیلوفر در۱۴ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه کماجار درارتفاع ۱۳۳۱ متری از سطح دریا و در مساحتی در حدود ۲۵ هکتار واقع شده است.
دریاچه کوچکی که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است که در فصول گرم سال غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌پوشاند. این سراب یکی از زیباترین سراب‌های متعدد کرمانشاه است که در فصل بهار با زیبایی مثال زدنی اش چشم هر بیننده ای را خیره می‌کند.
گل نیلوفر به دلیل تقدسی که دارد و با توجه به اینکه این تقدس ریشه در اعتقادات و باورهای مردم این سرزمین دارد جایگاه ویژه ای در ادیان، نقوش و معماری ایران باستان داراست که یکی از نمونه‌های بارز آن را در نقوش طاق بستان کرمانشاه می‌توان دید.
نیلوفر مظهر صلح و صفا و هدیه ای شاهانه جهت پیشکشی برای شرفیاب شدن است. گذشته از باورهای باستانی رویش نیلوفر آبی که بصورت انبوه تنها در تالاب انزلی در استان گیلان وجود دارد، موجب جذب گردشگران و علاقمندان است. ماه گل دهی این گل زیبا، زیباترین منظره طبیعی را به نمایش می‌گذارد و سراب نیلوفر در واقع ارزش وجودی خود را مدیون نیلوفر‌های آبی آن است.
طبق افسانه‌های قدیمی‌ کرمانشاه گنجینه ای از خسرو پرویز شاه ساسانی در اعماق این سراب وجود دارد، عمق بعضی از جاهای این سراب به بیش از ۳۲ متر ثبت شده و دارای غارهای زیر زمینی هم هست. سراب زیبای نیلوفر دارای چند چشمه جوشان است که آب این سراب را تامین می‌کند، آب سراب نیلوفر آنچنان زلال است که ساقه گل‌های نیلوفر از زیر آن به وضوح نمایان است.
این سراب وسیع که به صورت یک استخر بسیار بزرگ است برای انواع ورزش‌های آبی، از جمله قایقرانی و شنا نیز مناسب است.
سراب نیلوفر کرمانشاه ظرفیت بهره دهی آب فراوان دارد و برای پرورش ماهی نیز مناسب است، در سال‌های اخیر جهت رفاه بازدیدکنندگان در اطراف این سراب تأسیسات و پارکی احداث شده است.