کشور هند یکی از مقاصد گردشگری مهم و از جمله جاذبه های توریستی قاره آسیا بشمار می آید. جاهای دیدنی هند بیشمار بوده و این کشور تاریخی مراکز گردشگری و نقاط دیدنی بسیار زیادی را در خود جای داده و دیدنی های هند طرفداران خاص خود را دارد. سفر به هر نقطه گردشگری از دیدگاه سوغات و خرید گردشگران نیز حائز اهمیت بوده و معمولا توریست ها به خرید صنایع دستی و هنر آن مکان گردشگری علاقه نشان می دهند.
همانند بیشتر جاهای مشرق زمین صنایع دستی هند و هنر هند بسیار غنی بوده و گردشگران می توانند سوغات و تحفه خوبی را با خود به ارمغان ببرند.

 

سوغات هند – سوغاتی هندوستان :

عطر و مواد خوشبو کننده  قسمتی از سوغاتی های هند است. گیاهان سنتی و دارویی و همچنین چای هندی دارای رتبه های جهانی بوده و تحفه خوبی برای گردشگران می باشند. صنایع دستی هند کاملا شناخته شده بوده و علاقمندان زیادی از سراسر جهان را به سوی خود جلب می نماید.

 

صنایع دستی هند – هنر هند – زیورآلات هند :

کوسن، منسوجات و بافته های زیبا و دیدنی از جمله صنایع دستی و سوغات هند بشمار می آیند. زیورآلات هند نیز در خانواده هنر هند جای می گیرند.

 

ادویه هندی – ادویه جات هندی – ادویه – پودر کاری – فلفل هندی – چای هندی :

فلفل هندی یکی از شاخص های اصلی ادویه جات هندیست که شهرتی جهانی داشته و نیاز به توضیح زیادی ندارد. زردچوبه از سوغاتی های مهم و از ادویه های معروف هند محسوب می شود. این پودر در شمال و جنوب هند بعمل آمده و به علت قیمت بالای زعفران جایگزینی برای رنگدار کردن غذاست. پودر کاری هندی نیز شهرت خاص خود را داراست. زردچوبه و زیره هندی از عناصر مهم ادویه کاری هندی یا پودر کاری هستند.

خردل نیز از ادویه های هندی است که ادویه ای معطر بشمار می آید و با فلفل مورد استفاده قرار میگیرد. از ادویه های مهم دیگر هند می توان به تخم گشنیز، تمر هندی یا تمبر هندی، دارچین، هل سیاه و پودر فلفل قرمز اشاره نمود.

 

ماسالا – ماسالای هند :

در هند به ترکیب ادویه ها ماسالا گفته می شود. هر غذا ماسالای مخصوص به خود را دارد. گرام ماسالا معروفترین ماسالای هند است که به معنی ادویه تند بوده و طرفداران بیشماری دارد.

 

ساری هندی – ساری هند :

ساری لباس و تن پوش زنان هندی و به نوعی نماد پوشش بانوان هند محسوب می شود. طرفداران مد در سراسر دنیا به این لباس ارادت خاص داشته و در فشن شوهای خود از آن استفاده می نمایند. این لباس بقدری شناخته شده است که کمتر کسی در جهان یافت می شود که با دیدن آن به یاد هند و هندوستان و سرزمین مهاراجه ها نیفتد.
ساری های هندی انواع و اقسام مختلفی دارند. بعضی از آنها بسیار کار هنری خاصی در خود داشته و مجلل هستند و طبیعتا قیمت های خیلی بالایی دارند. ساری ها در رده بندی های مختلفی ارائه می شوند که گردشگران می توانند مدلهای مختلف آن را در فروشگاه های بیشمار هند بیابند. لازم به توضیح است که در بعضی از ساری ها سنگ های قیمتی کار شده و زیبایی خاصی به آن بخشیده است.
پوشیدن ساری هندی روش مخصوص به خود دارد که می توانید آموزش آن را از فروشندگان این لباس فاخر پرسیده و براحتی آن را یاد بگیرید.

 

سنگ های قیمتی هند – جواهرات هندوستان :

سنگ های قیمتی و جواهرات در اقتصاد هند سهم بسزایی دارند. بدلیل بکارگیری هنر هند در این صنعت از جمله صنایع دستی و سوغاتی های معروف هند بشمار می آید. هند یکی از بزرگترین کشورها در زمینه تراش و صیقل الماس است که از طرف دولت این کشور بسیار حمایت می شود.

بخش وسیعی از جواهرات تولید شده از طلا در هند به مصرف بازار خانگی می رسد. با وجود این، مقدار زیادی نیز از الماس های نتراشیده، یا الماس های صیقل داده شده و یا جواهرات ساخته شده در هند، صادر می شود. جواهرات و سنگ های قیمتی بخشی از سنت و رسومات هند هستند. سنگهای قیمتی دیگری همچون یاقوت و زمرد هند از اعتباری جهانی برخوردارند.