سوغات گجرات – سوغات هند – سوغاتی هندوستان – تمر هندی – تمبر هندی

در اینجا قصد داریم تا به سوغات گجرات در کشور هند بپردازیم. کشور هند مکانی دیدنی برای گردشگران از سراسر جهان است. توریستها و گردشگران علاوه بر بازدید نقاط گردشگری هند معمولا بدنبال خرید سوغاتی و بهمراه آوردن هدیه و تحفه ای برای عزیزان خود هستند تا ثابت کنند که در لحظات خوش گردشگری هند به یاد آنها بوده اند.

سوغات گجرات هند تمر هندی است. بعضی افراد به اشتباه به آن تمبر هندی نیز می گویند. تمر هندی درختی گرمسیری از تیره پروانه داران و زیرخانواده ارغوانیان است. تمر هندی که نامی عربی می باشد به معنای خرمای هندی است. میوه درخت تمر هندی به شکل لوبیایی درشت و قهوه ای و ترش مزه بوده و سرشار از قند است.

میوه درخت تمر هندی یکی از سوغات هند و سوغات مهم گجرات و از جمله سوغاتی های هندوستان بشمار می آید که طرفداران زیادی دارد. تمر هندی یا تمبر هندی خواص درمانی و خوراکی زیادی دارد.

بررسی تفصیلی و خواص تمر هندی را میتوانید در لینک زیر ببینید :

 

تمر هندی و خواص آن

 

گجرات هند – ایالت گجرات هند – گجرات هندوستان :

گجرات ایالتی در غرب هند است. گجرات صنعتی ترین منطقه در کشور هندوستان محسوب می شود. گجرات با ۱۶۷۰ کیلومتر مربع طولانی ترین ساحل کشور هند را دارد. ایالت گجرات از شمال غرب به کشور پاکستان، از شمال شرقی به ایالت راجستان هند، از سوی شرق به مادیا پرادش و از جنوب به مهاراشترا یا ماهاراشترا محدود می شود. مرکز این ایالت شهر گاندی نگر است. مرکز سابق این ایالت شهر احمد آباد بود که مرکز تجاری ایالت بشمار می آید.

 

پارسیان هند – زرتشتیان هند  :

گجرات یکی از مراکز مهم زرتشتیان هند یا پارسیان هند محسوب می شود. نیاکان پارسیان هند در سده دوم هجری پس از سلطه اعراب مسلمان بر ایران از ایران به هند کوچ کرده‌اند و از این رو می‌توان آنان را نخستین جامعه مهاجر ایرانی به ‌شمار آورد.

 

جمشید جی تاتا – بنیانگذار گروه صنعتی تاتا موتورز هند – شرکت تاتا – تاتا :

زرتشتیان هند مخصوصاً افراد مقیم شهر مومبای، بیشتر در مشاغل تجاری و یا در سطح مدیریت بالای کشور اشتغال داشته و از نمونه بارز زرتشتیان مقتدر هند، می‌توان از خانواده بزرگ زرتشتی بنام جمشید جی تاتا یا جمشید تاتا نام برد که بنیانگذار گروه معروف صنعتی تاتا موتورز  TATA Motorsدر هند است که قسمتی از این تشکیلات اقتصادی عظیم بوسیله افراد این خاندان اداره می‌شود.