استان کردستان – گردشگری سنندج – عمارت آصف – موزه خانه کرد

عمارت آصف یا خانه کرد، موزه مردم شناسی مناطق کردنشین و بزرگترین موزه مردم شناسی مربوط به یک قوم در ایران است. این موزه در نزدیکی تقاطع خیابان امام خمینی و خیابان فرح شهر سنندج واقع شده است.
این عمارت یکی از بزرگترین عمارت‌های اعیانی شهر سنندج است که دارای ارزش های ویژه معماری از لحاظ آجر کاری و گچبری و اروسی سازی است و حمام آن زیباترین حمام خصوصی در بین حمام های سنندج می‌باشد. بنای اولیه این عمارت مربوط به دوره صفویه بوده و در دوره های قاجار و پهلوی تکمیل شده است.
سردر ورودی بنا با نمای آجری که به شکل نیم هشتی است که براساس سبک باروک ایرانی ساخته شده است . تالار تشریفات و ایوان ستوندار با اروسی پرکار آن، از بخش های بسیار زیبای بنا محسوب می شود . عمارت دارای یک رشته قنات است که اکنون آب آبنمای مقابل تالار از آن تامین می شوند.
بنا شامل تزئینات معماری همانند گچبری، آینه کاری و کار چوب است. در ضلع جنوب غربی عمارت حمام مخصوص با سبک و اسلوب معماری حمام های ایرانی ساخته شده که دارای نقشهای آهکبری می باشد .
در قسمت جنوبی و در ابتدای ورود به عمارت و مسیر دالان منتهی به حیاط مرکزی، دری به سمت راست باز میشود که در گذشته حیاط مستخدمین بوده و با توجه به اینکه بخش های مختلف این قسمت به کلی تخریب شده و هیچ آثار و شواهدی از گذشته به جای نمانده، با مسقف نمودن بخش عمده ای از این فضا به وسیله گنبدهای آجری و احیا نمودن حوض اصلی و ساخت رواق در اطراف آن، بخشی از این قسمت به نگارخانه و بخش دیگر آن تبدیل به چایخانه سنتی شده است.
با توجه به اتمام عملیات مرمتی در این بنا و با توجه به ارزش تاریخی ، بنا به موزه مردم شناسی غرب کشور (خانه کرد) تبدیل شده که در آن مجموعه ای از شیوه های کار و زندگی مناطق کردنشین به معرض نمایش گذاشته شده است.

توضیحات تکمیلی :

عزیزان علاقمند به گردشگری سنندج میتوانند همزمان با بازدید خانه کرد سنندج از دیگر جاذبه های توریستی نزدیک به این موزه همچون عمارت مشیر دیوان و مسجد دارالاحسان نیز بازدید نمایند.