عمارت برلیان – تالار برلیان کاخ گلستان

عمارت برلیان یا تالار برلیان در مجموعه کاخ گلستان واقع است. درسمت شرقی تالار عاج چند تالار و اتاق زیبا با آینه کاریهای فراوان و چلچراغها و سر بخاریها و پله ها و سر سراهای متعدد قرار گرفته که سطح کف آنها نسبت به کف تالار عاج و تالارهای دیگر پایینتر و پست تر است .

تاریخچه ساخت تالار برلیان :

پیش از احداث تالار برلیان کاخ یا تالار بلور در جای آن قرار داشت . درباره تالار بلور که از بناهای دوران فتحعلی شاه است در کتابها و نوشته ها جز نام و اشاره ای مختصر مطلبی نمی توان بدست آورد، تصویری نیز از آن بجای نمانده که بتوان طرح و شکل بنا شناسایی کرد. احتمالا بخاطر آینه کاری های بسیار یا به سبب نصب حوض بلور هشت ضلعی و چلچراغهایی که امپراتور وقت روسیه، الکساندر اول برای فتحعلی شاه فرستاده بود این تالار بنام بلور خوانده شده است .
تالار بلور مسلما تا سال ۱۳۰۰ قمری پابرجا بوده است زیرا اعتماد السلطنه در نوشته های خود چندین بار بوجود این تالاردر آن تاریخ اشاره کرده است .
در زمان ناصرالدین شاه بدلیل کهنگی و فرسودگی بناهای قدیم ارگ، اغلب آنها را ویران کرده و بجایش ساختمان های جدیدی می ساختند. تالار بلور را نیز بدلیل فرسودگی خراب کرده و در جایش تالاری بنام تالار برلیان بوجود آوردند، ولی از آنجاییکه کف تالار جدید را بر روی پی های همان تالار بلور نهادند نتوانستند کف آنرا باندازه کف سایر تالارها بالا ببرند.
در سال ۱۳۱۸ قمری در زمان سلطنت مظفرالدین شاه، در ساختمان تالار شکستی افتاده بود لذا در ساختمان آن تعمیرات زیادی انجام دادند و تزئینات بیشتری بر آن افزودند، این موضوع را میتوان از مضمون اشعار کتیبه سنگی بیضی شکل که در جبهه نمای تالار حک و نصب گردیده است دریافت.
تابلو رنگ و روغنی بسیار پر کار و زیبائی از تالار برلیان پیش از تعمیرات و تغییرات عهد مظفرالدین شاه بوسیله ابوالحسن ثالث، یحیی خان فرزند ابولحسن خان صنیع الملک غفاری به سال ۱۳۰۵ قمری ساخته شده که اکنون در کاخ گلستان در تالار سلام بدیوار آویخته است .
عمارت برلیان در دوران پهلوی برای برگزاری جلسات رسمی با سران دول خارجی ومراسم تشریفات مورد استفاده قرار میگرفت.

توضیحات تکمیلی :

علاقمندان به جاذبه های گردشگری تاریخی و مکانهایی که تاریخ ایران زمین در آن رقم خورده است میتوانند همزمان با بازدید از تالار برلیان یا عمارت برلیان از دیگر نقاط دیدنی مجموعه کاخ گلستان نیز بازدید نمایند.
همچنین در نزدیکی مجموعه تاریخی پربازدید کاخ گلستان مکانهای دیدنی دیگری همچون کاخ دادگستری تهران، بازار قدیم تهران، موزه پست، سردر باغ ملی تهران، پارک شهر و موزه های آن و سایر نقاط جذاب گردشگری تهران بزرگ وجود دارد که دیدن آنها توصیه می شود. لذا وقت کافی در نظر بگیرید تا یکباره اماکن بیشترین حجم از اماکن تاریخی تهران را ببینید.
صرف یک وعده ناهار در رستورانهای فوق العاده با کیفیت بازار که در نزدیکی سبزه میدان واقع هستند پیشنهاد میشود. از گردش تاریخی خود لذت ببرید.