عمارت رکیب خانه (موزه هنرهای تزئینی و هنرهای معاصر اصفهان)

عمارت تاریخی رکیب خانه یا کاخ چهار باغ در مرکز شهر اصفهان و نزدیک بناهای مشهوری همچون تالار اشرف، کاخ چهلستون، عالی قاپو و توحید خانه قرار دارد. رکیب خانه در میدان امام حسین؛ خیابان استانداری واقع است. این عمارت در اوائل قرن یازدهم هجری قمری مقارن با سلطنت شاه عباس اول ساخته شد.

تاریخچه عمارت رکیب خانه :

رکیب خانه از جمله بناهای بافت قدیم اصفهان به شمار می رود که در اوائل قرن یازدهم هجری مقارن با سلطنت شاه عباس اول به عنوان یکی از بناهای مجموعه دولتخانه صفوی احداث شد. با توجه به کلمه رکیب خانه مشخص می شود که این عمارت محل نگهداری لوازم سوارکاری و یراق آلات اصطبل دولتی بوده است.
بعد از پایان حکومت صفویه عمارت رکیب خانه متروک گردید و بعدها در عصر قاجار به دستور حاج محمد حسین خان صدر اصفهانی صدر اعظم نیک اندیش فتحعلیشاه احیاء شد. در دوره حکومت مسعود میرزا ظل السلطان بعد از انجام تعمیرات و الحاقاتی که با آن دوره سازگار بود به عنوان محل زندگی این حاکم تعیین گردید. در دوران پهلوی اداره آمار و ثبت احوال اصفهان در این محل مستقر شد و تغییراتی در ساختمان و مخصوصاً در جبهه غربی آن صورت گرفت.
در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی رکیب خانه مورد مرمت اساسی قرار گرفت و بعد از بازسازی مقرر شد اشیاء موجود در موزه های هنرهای تزئینی تهران و بقیه اشیاء قدیمی به اصفهان منتقل و در این ساختمان به معرض تماشای عموم گذاشته شود. در اجرای این هدف در تابستان ۱۳۷۵ گنجینه های تزئینی رسماً افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

در حال حاضر این گنجینه با فضائی به مساحت ۲۶۰۰ متر مربع و حدود ۱۲۰۰ متر فضای نمایشگاهی با در بر گرفتن هفت بخش دائمی صدها اثر نفیس هنری را برای بازدید عموم عرضه کرده است.

توضیحات تکمیلی :
ساعت کار موزه هنرهای تزئینی و هنرهای معاصر اصفهان از ۹ الی ۱۷٫۳۰ می باشد.