گردشگری استان قزوین,سردار مفخم قزوین,عمارت سردار مفخم قزوین,خانه سردار مفخم قزوین,سردار مفخم قزوین,خانه فرهنگ امیرکبیر,آدرس خانه سردار مفخم قزوین,عمارت سردار مفخم قزوین کجاست,معماری عمارت سردار مفخم قزوین,آدرس خانه فرهنگ امیرکبیر,خانه فرهنگ امیرکبیر قزوین کجاست

 

یکی از جاذبه های تاریخی و مکان های گردشگری قزوین عمارت سردار مفخم قزوین می باشد. این بنای تاریخی قزوین در گذشته به عنوان مدرسه امیرکبیر و امروزه به عنوان خانه فرهنگ امیر کبیر کاربری دارد. عمارت تاریخی سردار مفخم در خیابان هلال احمر شهر تاریخی قزوین واقع است.
این جاذبه گردشگری قزوین توسط شاهزاده اکبر میرزا ملقب به سردار مفخم یا بشارت السلطنه بنا شده است. او وکیل (نماینده) قزوین در دوره‌های چهارم و پنجم مجلس مشروطه بود.

 

معماری و پلان عمارت سردار مفخم قزوین :

 

عمارت سردار مفخم تحت تاثیر معماری پایتخت ساخته شده و به نوعی متعلق به زمان انتقال معماری قاجاریه به پهلوی در قزوین است. نکته قابل توجه بنا پلکان مجلل آن است که در مرکز آن ساخته شده است. این پلکان درست در مقابل سرسرای ورودی قرار داشته و پس از رسیدن به پاگردی وسیع، دو شاخه شده و راه به طبقه فوقانی می برد.
برخی از اتاق‌های این اثر معماری قزوین دارای تزئینات گچ بری با نقش برجسته گل و برگ، مجلس شکار حیوانات و مجلس بزم و نیز طاقچه‌های تزئینی است.

 

دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان قزوین :

 

در مرداد ماه سال ۱۳۹۲ این خانه تاریخی قزوین به دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان قزوین تغییر کاربری داد. این دفتر هجدهمین دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه کشور می‌باشد که تمام اختیارات کنسولگری در زمینه صدور ویزا، تأیید اسناد تجاری و تحصیلی اتباع خارجی، احوالات شخصی اتباع خارجی از جمله ثبت ازدواج و فوت، تسهیل در امور صادرات و واردات را انجام خواهد داد. با راه‌اندازی این دفتر از این پس نیازی به مراجعه به سفارتخانه‌های مستقر در تهران نیست./n