استان قزوین,سردر عالی قاپوی قزوین,عالی قاپوی قزوین,عمارت سردر عالی قاپو,سردر عالی قاپو در قزوین,بناهای تاریخی قزوین,آثار تاریخی قزوین,آدرس سردر عالی قاپوی قزوین,سردر عالی قاپوی قزوین کجاست,معماری سردر عالی قاپو

 

یکی از جاذبه های گردشگری قزوین و از جمله آثار تاریخی و بناهای زیبای شهر قزوین سردرعالی قاپو قزوین می باشد. سردر عالی قاپو در ابتدای خیابان سپه یا شهدا قزوین قرار دارد. خیابان سپه اولین خیابان ساخته شده در ایران است.
این مکان گردشگری قزوین سردر یکی از هفت در ورودی به ارگ سلطنتی صفویان بوده است. این بنای قدیمی قسمتی از مجموعه ای تاریخی به نام سعادت آباد بوده که در حال حاضر از کل مجموعه، تنها سردر عالی قاپو بر جای مانده است.
سردر عالی قاپو قزوین در اصلی جنوبی مجموعه دولتخانه صفوی بوده که به خیابان و میدان شاه باز می شده است و در واقع تنها در از این مجموعه تاریخی قزوین می باشد که به یادگار مانده است.
در طرف شرقی این سردر که پیش از مشروطیت رختشویخانه بود، مدرسه ای به نام امید در سال ۱۳۲۰ احداث شد که از اولین مدارس نوین ایران می باشد.
این ساختمان تاریخی قزوین در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۱۳ به شماره ۲۱۳ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

تاریخچه ساخت و معماری سردر عالی قاپو قزوین :

 

این جاذبه و اثر تاریخی قزوین نخست در دوره شاه طهماسب ساخته شده و در زمان شاه عباس اول بصورت کنونی تغییر شکل یافته است. در دوران ناصر الدین شاه نیز، تعمیرات و اضافاتی صورت گرفت و در دوران پهلوی اول به علت اقامت پلیس در آنجا ابتدا نام “نظمیه” و سپس “شهربانی” در ترنج بالای سردر به خط مرحوم عبدالعلی پزشکیان، معلم خط قزوینی، گچبری گردید و در زمان پهلوی دوم قسمت اضافی بالای سردر را حذف نمودند.
بر پیشانی این سردر مرتفع که ۱۷ متر ارتفاع دارد، کتیبه ‌ای با کاشی معرق به خط ثلث از علیرضا عباسی – خوشنویس معروف عهد صفوی – خودنمایی میکند. بر فراز این کتیبه، پنجره مشبک بزرگی از کاشی قرار گرفته است. بیش از دو گوشوار بلند در طرفین سردر که بر بالای طاق نمایی واقع شده که بنا را به ساختمان‌های هم جوار پیوند می ‌داده است./n