عمارت مشیر دیوان – سنندج

عمارت مشیر دیوان که در محله قدیمی سرتپوله سنندج، خیابان شهدا یا فرح سابق، کوچه مشیر واقع شده است، از بناهای مشهور دوره قاجار است و مجموعه ای از فضاهای متعدد است.
سر درب ورودی این عمارت از معماری برجسته ای برخوردارست که آن را سر درب جلوخانی میگویند و به شکل نیم هشتی ایست با سکوهای متعدد، با طاقنماهایی آجرکاری شده که در واقع نمادی از معماری کلاسیک ایرانی است.
شیوه آجرکاری عمارت مشیر دیوان نیز به شکل خفته و راسته است. مالک این عمارت میرزا یوسف مشیر دیوان بوده و چون جلسات مهم ایالتی یا استانی در این منزل تشکیل میشده بر روی سردرب جان پناه و محلهای نگهبانی ای ایجاد شده تا خانه از گزند مهاجمان در امان باشد.
از درب ورودی عمارت که داخل شوید به هشتی میرسید، فضایی هشت ضلعی که محل قاپوچی و دربان بوده است، مراجعینی که از گوشه و کنار کردستان می آمدند تا مشکلات و مسائل خویش را با مشیردیوان مطرح کنند در اینجا منتظر می ماندند تا به آنها اجازه ورود داده شود.
آنچه بیش از همه عمارت مشیر دیوان را از سایر بناهای سنندج متمایز میکند و بر زیبایی آن افزوده وجود سقف شیروانی با طرح کلاه فرنگی است. البته شبیه چنین کلاه فرنگی ای در عمارت وکیل الممالک وجود دارد و در گذشته نیز در عمارت ملا لطف الله وجود داشته که در اثر آتش سوزی و تخریب منزل از بین رفته است.
در زیر این شیروانی ایوان و تالار ستوندار قرار گرفته است. در شهر سنندج که شهر اروسی هاست، وقتی اینچنین بنایی ساخته می شد بی شک به اروسی های رنگارنگی آراسته میشد که جلوه ی آن را در نظر هر بیننده ی مشکل پسندی دو چندان میساخته و جلوه گری شیشه های الوان اروسی هنگامی است که در میان گره چینی هنرمندانه ی چوب جای گیرند.
گچ بری ها و حجاری های روی ایوان با طرح های گیاهی و طرح پرندگان نیز از تزئینات این بخش بناست.

حمام عمارت مشیر دیوان :

حمام عمارت مشیر دیوان نیز به لحاظ ارزش معماری از بخش های قابل توجه بناست که در حیاط اندرونی عمارت واقع شده است.
این حمام چون سایر حمام های قدیمی از بخش های سر بینه خلوتی و خزینه تشکیل شده است. تزئینات آهکبری با نقوش گیاهی و حیوانی بر زیبایی این بخش افزوده است.

توضیحات تکمیلی :

عزیزان علاقمند به گردشگری سنندج میتوانند همزمان با بازدید عمارت مشیر دیوان از دیگر جاذبه های گردشگری نزدیک به این موزه همچون موزه کرد یا عمارت آصف و مسجد دارالاحسان نیز بازدید نمایند.