گردشگری گیلان – سایت گردشگری رشت – عمارت کلاه فرنگی رشت – ساختمان کلاه فرنگی رشت – بناهای تاریخی رشت – آثار تاریخی رشت

 

یکی از جاذبه های گردشگری رشت و از جمله اماکن تاریخی و بناهای تاریخی شهر رشت در استان گیلان عمارت کلاه فرنگی رشت می باشد. بانی این عمارت و همچنین پارک شهر یعنی پارکی که این عمارت در آن واقع شده است را صادق اکبر محتشم‌الملک ملقب به سردار معتمد که از مالکین و حکمرانان قدیم گیلان در زمان مشروطیت بوده می‌دانند.

 

آدرس عمارت کلاه فرنگی رشت :

عمارت کلاه فرنگی رشت که یکی از آثار تاریخی شهر رشت بشمار می آید مربوط به دوره قاجار بوده و در رشت ضلع جنوبی پارک شهر رشت یا پارکی که به پارک قدس و باغ محتشم رشت نیز معروف می باشد در کنار رودخانه گوهررود واقع شده است.

 

کاربری فعلی عمارت کلاه فرنگی رشت :

این بنای تاریخی رشت در گذشته محل سکونت تابستانی حکام و فرمانداران شهر رشت بود که با توجه به تغییر شرایط اجتماعی جامعه مورد بهره‌برداری‌های مختلف از جمله خانه شطرنج شهر و رستوران قرار گرفته است. این عمارت بعدها توسط میراث فرهنگی گیلان تبدیل به مرکز آموزش هنرهای سنتی شد.

 

علت نامگذاری عمارت کلاه فرنگی رشت :

علت انتخاب نام کلاه فرنگی بدلیل شباهت طبقه فوقانی آن به کلاه سیلندری یا فرنگی می باشد.
دقت در خیابان‌بندی و رعایت فواصل درختان و دقت در محوطه‌سازی و بهره‌گیری از روش‌های علمی در احداث باغ محتشم سبب شده مکان مذکور به یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین پارک‌های ایران از زمان احداث یعنی اواخر قرن ۱۳ قمری تاکنون مبدل شود.
عمارت کلاه فرنگی دارای ۴ طبقه است ولی از بیرون ۳طبقه به نظر می آید. طبقات اول و دوم هر یک دارای دو اتاق است و این اتاق‌ها هر یک به وسیله پنجره‌هایی، نورگیری داخلی و تهویه مناسب را در فصل گرم سال فراهم می‌کنند. بلندترین اتاق این عمارت هشت‌گوش بوده و از هر سو دارای پنجره‌هایی است که رو به باغ باز می‌شود. مساحت بنا در طبقه همکف و اول ۱۶۲ مترمربع، در قسمت کلاه‌فرنگی ۲۵ مترمربع و در زیر اتاقک فوقانی ۱۳ مترمربع است.
مصالح به کار رفته در بنا از جنس آجر و چوب بوده و بام آن به صورت خرپشته ای و پوشش آن از جنس سفال خمره ای تعبیه شده که در زیر آن سفال هایی قرار گرفته اند که کار آنها عایق بندی گرمایی و سرمایی ساختمان و نگه داری سفال می‌باشد. دور تا دور بنا در طبقات دارای ایوان بوده و ۶۸ ستون در طبقه اول و دوم بار سقف بنا را به زمین منتقل می‌نماید.
دامنه ساختمان از سر شیرهایی چوبی ساخته شده که به صورت دو پوش است که برای جلوگیری از ریزش برف و باران به داخل ساختمان طول آن را بلند گرفته اند.
این بنا در گذشته در یکی از محلات کم تردد رشت قرار داشت، اما با توجه به توسعه شهر و افزایش جمعیت و خیابان‌های ارتباطی در کنار این پارک جهت دسترسی به مرکز شهر و احداث بنای استانداری و شهرک بازی کودکان در ضلع غربی این پارک موجب شده تا آرامش گذشته را نداشته باشد.
این اثر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۶۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

امکانات رفاهی محوطه عمارت کلاه فرنگی رشت :

امکانات رفاهی که در محوطه عمارت کلاه فرنگی و در واقع در پارک شهر موجودست شامل زمین بازی کودکان، زمینهای ورزش، شهربازی، مبلمان پارکی، پارکینگ، وسایل ورزشی همگانی، کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان، آبنما، دیواره سنگ نوردی، سرویسهای بهداشتی و نمازخانه می باشد./n