عمارت کلبادی – موزه تاریخ شهر ساری

عمارت کلبادی مکانی زیبا و قدیمی در مرکز شهر ساری بوده و در مجاورت خیابان انقلاب در محله آب انبار نو واقع است. محله آب انبار نو بیشترین آثار تاریخی شهر ساری را به خود اختصاص داده است و در واقع هسته مرکزی شهر ساری بشمار می آمد.
قدمت عمارت کلبادی به حدود ۲۰۰ سال قبل باز میگردد. عمارت کلبادی بدستور سردار جلیل از امراء ارتش وقت ساخته شد و بنام فرزند بزرگش امیر نصرت شکوه نظام به امیریه معروف شد. امیر نصرت در جوانی فوت شد و سردار بنا را به فرزند وی منوچهرخان بخشید. منوچهرخان کلبادی که بعدها از ملاکین منطقه و زمانی نیز نماینده مردم ساری در مجلس شورای ملی بود در سال ۱۳۶۲دار فانی را وداع گفت و این بنا در سال ۱۳۷۰در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.
این ساختمان مدتی به عنوان اداره کل میراث فرهنگی مورد بهره ‌برداری قرار می گرفت ولی در حال حاضر تبدیل به موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی و موزه تاریخ ساری شده است.

معماری عمارت کلبادی :

سبک معماری این ساختمان از تکایای دوره ی قاجاری برگرفته شده و دو بخش اندرونی و بیرونی دارد. بنای اصلی این عمارت در بخش اندرونی در دو طبقه و یک زیرزمین احداث شده و هر طبقه دارای یک شاه نشین و اتاقهای دو طرفه است.
در بناهای تاریخی، شاه نشین به زیبا ترین و بزرگترین اتاق هرطبقه گفته می شود که در واقع حکم مهمانخانه را داشته و در آن تزیینات زیبایی مثل طاقچه ها و پنجره های ارسی و سقف چوبی زیبا به چشم می خورد و در آن از مهمانان بلندپایه پذیرایی می شود.
ویژگی های اجزای معماری این بنا نظیر اتاق‌‌ها، حجره‌ها، شاه‌ نشین، حمام اصطبل و حیاط و همچنین هنر بکار‌رفته بر روی پنجره‌ها و ارسی ها و تزئین آنها با شیشه رنگی در نوع خود بی نظیر است.
شاه نشین طبقه دوم از زیباترین اتاقهای این عمارت است و جای جای آن یادآمد شیوه های هنرهای تزئینی دوره قاجاری است.مصالح ساختمانی این بنا شامل چوب و آجر و بام آن بصورت شیروانی و سفال پوش می باشد.
در اصلی خانه به کوچه آب انبار نو باز می شود. دری بلند و چوبی با تزئینات فاخر که سردری آجری آن را پوشانده است.
این اثر در تاریخ ۹ آبان ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۴۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.