عمارت گلشن بوشهر

عمارت گلشن مربوط به دوره قاجار است و یکی از بناهای تاریخی بندر بوشهر محسوب می شود.
عمارت گلشن در منتهی الیه شمال شهر بوشهر، محله بهبهانی، پشت اداره بندر در خیابان ساحلی واقع شده‌است. فاصله این ساختمان تا دریا فقط ۱۰ متر است. اطراف عمارت گلشن ساختمان‌های بافت قدیم وجود دارد.
واقع شدن این بنا در کنار ساحل باعث وزیدن نسیم دریا و باد شمال به داخل ساختمان می‌شود. قدمت این بنا به ۱۷۰ سال پیش می‌رسد، و مربوط به شخصی تاجر به نام آقای گلشن بوده و کاربری مسکونی تجاری داشته، سپس توسط آقای مهربان خریداری شده‌است.

معماری عمارت گلشن بوشهر :

عمارت متعلق به دورهٔ قاجاریه بوده و نوع معماری خانه میلانی است که در نوع خود منحصربه فرد است. ساختمان از سه طبقه تشکیل شده‌است. طبقه اول شامل آب انبار یا برکه، حمام، دست شویی، آشپزخانه و جای نگهداری خدمه و طبقات دوم و سوم جهت سکونت و پذیرایی و امور تجاری بوده‌است.
عمارت گلشن از چهارطرف با پلکان حلزونی به پشت بام راه دارد. در طبقه سوم ضلع شمالی اتاقی ساخته نشده و این گوشه خالی است. این عمل به دلیل رساندن باد خنک شمال به داخل ساختمان بوده‌است. ساختمان دارای حیاط مرکزی بوده و تمامی اتاق‌ها اطراف آن قرار گرفته اند که همگی با درهای دو لنگه با هم ارتباط دارند.
درب و پنجره‌ها از جنس چوب ساج و دریایی و پوشش سقف از چوب چندل یا صندل است. سیستم خنک کننده ساختمان وجود درهای متعدد است. بیشتر اتاق‌ها پنج دری هستند و بین آن‌ها راهرو وجود دارد.
عمارت گلشن بوشهر با مساحت ۱۲۳۰ متر، پهنای ۸۸۹ مترمربع و اعیان ۱۰۴۱ متر مربع در حال حاضر با کاربری اداری، فرهنگی مورد استفاده می‌باشد و از سال ۱۳۶۵ تاکنون که توسط میراث فرهنگی خریداری شده مرتب مورد تعمیر قرار می‌گیرد. البته شکل اولیه ساختمان حفظ شده و فقظ مصالح پوسیده تعویض و مرمت شده و نمای بیرونی آن سفید کاری شده‌است.
این بنای ارزشمند تاریخی در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.