گردشگری البرز – گردشگری اشتهارد کرج – غار نمکی اشتهارد کرج – غار نمک اشتهارد – غارهای کرج – جاهای طبیعی کرج

 

یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی و از جمله غارهای استان البرز و ایران غار نمکی اشتهارد می باشد. این مکان طبیعی دیدنی در شمال شرق منطقه اشتهارد استان البرز قرار دارد. شهر اشتهارد مرکز شهرستان اشتهارد در استان البرز بوده و در فاصله ۶۲ کیلومتری جنوب غرب کرج واقع است.
این غار در یک محیط کاملاً فرسایشی و کویری واقع شده و خود در نتیجه فرسایش آبی و شسته شدن ماسه و نمک توسط آب باران به وجود آمده که اصطلاحأ به آن آب دزد هم می گویند.
این جاذبه طبیعی اشتهارد حدود ۳۵۰ متر طول دارد و داخل تالارهای آن قندیل‌های زیبای نمکی دیده می‌شود که سبب به وجود آمدن مناظر بدیع و زیبا شده است. غار نمکی اشتهارد دارای ۳ دهانه است که دهانه اصلی در ارتفاع ۱۲۲۰ متری از سطح دریا قرار دارد. در ابتدای ورود به غار جریانی از نمک دیده می‌شود که از یک دهانه وارد و از دهانه دیگر خارج می‌شود.
وجود دریاچه بسیار بزرگی که به صورت فصلی در کنار دهانه ورودی غار و در میان ارتفاعات حلقه دره تشکیل می‌شود و زیستگاه گونه‌های جانوری و گیاهی مختلف شده، بر جذابیت های گردشگری منطقه می افزاید.

 

آدرس غار اشتهارد کرج :

 

غار نمکی اشتهارد کرج در شمال شرق اشتهارد کرج واقع است. مسافت و فاصله کرج تا اشتهارد در حدود ۶۲ کیلومتر می باشد. فاصله میدان آزادی تهران تا اشتهارد حدودا ۹۵ کیلومتر است. فاصله قزوین تا اشتهارد کرج نیز ۸۶ کیلومتر می باشد.

 

توصیه های مهم گردشگری در بازدید از غار نمک اشتهارد :

 

اگر قصد بازدید غار نمکی اشتهارد را دارید وسایل لازم ضروری با خود به همراه داشته باشید. بادگیر، داروهای شخصی، کرم ضد آفتاب، فلاسک چای، دستکش و کلاه پشمی، قمقمه، کوله یکروزه، زیر انداز، لباس گرم، یک وعده غذای سبک قابل حمل در کوله، کفش مناسب کوهپیمایی، کلاه و عینک آفتابی، پانچو، قاشق، چنگال و بشقاب، لیوان و بطری آب از جمله لوازم ضروری برای این غار پیمایی هستند./n