غار ورا جهرم,غار ورا,غار ورا جهرم کجاست,آدرس غار ورا,آدرس غار ورا جهرم,غارهای جهرم,غارهای فارس,غار ورا کجاست,طبیعت جهرم,مکان های تفریحی جهرم,دیدنی های جهرم

 

غار وراء یکی ازجاذبه های طبیعی بسیار زیبا درجهرم است. غار وراء در فاصله ۸ کیلومتری از میدان فرهنگ جهرم، در جنوب شرقی این شهر واقع است. این غار از جمله غارهای افقی بوده و ابعاد دهانه ورودی آن بیش از۷۰ متر می باشد. ارتفاع دهانه اصلی غار ازسقف تا کف در ابتدای دهانه ۱۵متر بوده که در انتها به ۲ و ۱ متر می رسد.
از آنجایی که این غار درجهت طلوع خورشید قرار دارد در دوران باستان تا ساسانیان مکانی برای نیایش بامدادی بوده و مراسم قربانی نمودن گاو را در آن برگزار می‌کردند.
وراء در فارسی میانه به معنای دژ، قلعه، بلندا، کنار و پهلو آمده است. پیشینه تاریخی غار وراء به چهار دوره تاریخی تقسیم می‌شود. دوران باستان تا زمان ساسانیان، دوران ساسانیان تا اسلام، دوران پس از اسلام و دوران معاصر.

 

دوران باستان تا زمان ساسانیان :

 

غارهایی که دارای هفت حوضچه بوده و در بلندای کوه قرار گرفته باشند، نیایشگاه مهر هستند. هفت عدد مقدس آیین مهر است. مهرپرستان در هنگام خشک‌سالی، دعا و نیایش برگزار می‌کرده‌اند.

 

دوران ساسانیان تا دوران اسلام :

 

در این دوران آثار مجسمه مهر زدوده شده اما مهر به صورت یک فرشته مورد نیایش مردم بوده است.

 

دوران پس از اسلام تا دوران معاصر :

 

این غار با داشتن موقعیت سوق‌الجیشی مناسب و ایمنی کافی و همچنین آب گوارایی که از سقف غار می‌چکد( یادآور نیایشگاه چک‌چک در نزدیکی اردکان یزد) به همراه جانوران و پرندگان شکاری دره مجاور، کوک‌ویش، و کشتزارهای دیم، تخته‌بش‌کار، محل سکونت کوهی‌ها و عیاران بوده و مزار چند کلانتر پهلوان در نزدیک رودخانه وجود دارد.

 

دوران معاصر :

 

در دوران معاصر این غار مورد استفاده شکارچیان بوده که متاسفانه از سوی ایشان آسیب‌هایی به غار وارد شده است. اما در سال ۱۳۲۰-۱۳۱۶ خورشیدی نخستین دوره بازسازی آن آغاز شد. هم اکنون نیز با همیاری مردم نیکوکار جهرم، کار بازپیرایی غار و پیرامون آن توسط کوهنوردان درحال انجام است.

 

واژه‌نامه غار ورا :

 

بومی های منطقه در گشت و گذارهایی که در غار وراء دارند، اصطلاحات خاصی را استفاده می کنند.
زندون ‌وراء به معنی دیواره‌های بلند و صاف دره تا غار است که به دیوارهای زندان مانند شده است.
هفت اودون به معنی هفت آب‌دان، هفت چشمه، هفت حوض است. در ارتفاعات البرز مرکز مشرف به تهران، در میانه راه پناهگاه پلنگ‌چال به قله شاه‌نشین، منطقه‌ای به نام هفت چشمه یا هفت‌اُودونی (هفت آب‌دانی) وجود دارد.
خوگونیش از ترکیب خواب+گاو+نیش تشکیل شده و به معنی محلی است که در آن مار، گاو خوابیده را نیش زده است. در آیین مهر برای قربانی نمودن گاو نر آن را به پهلوی چپ و رو به مشرق می‌خواباندند و سپس با خنجر شاهرگ آن را می‌شکافتند. در مجسمه‌های برجای مانده از مهر، در هنگام قربانی نمودن گاو، مار و کژدم هم به عنوان نمادهای بی‌مرگی، برخی اندام‌های گاو را نیش می‌زنند.
اوقاضی یعنی آب، چشمه قاضی و گلوناربشکار هم به آبشخوری اشاره دارد که پیرامون آن شکار به وفور یافت می‌شود. اوگل‌کو یعنی آب+گِل+کوی و به معنی باریکه‌ای در کنار آب است که مسیری پُر از گِل دارد. تخته بش‌کار هم یعنی زمین کشاورزی دیم.

 

راه رسیدن به غار ورا :

 

برای رسیدن به غار وراء از طریق بلوار شهید مطهری جهرم که ابتدای مسیر جهرم به لار است، به جاده فرعی سمت راست که جاده غار وراء می باشد وارد شوید. پس از طی جاده خاکی کوتاهی به توقفگاه خودروها می‌رسید. از اینجا پیاده‌روی آغاز می‌شود. پس از رسیدن به دوراهی، راه سمت راست به سوی غار وراء رفته که پس از حدود یک ‌ساعت کوه‌پیمایی می‌توان به آن رسید. راه سمت چپ به سوی مناطق، زندون ‌وراء، هفت اودون، خوگونیش، اوقاضی، خرزهره، گلوناربشکار، اوگل‌کو، تخته بش‌کار می‌رود. رفتن به این مناطق نیاز به راهنمای آشنا به مسیر دارد./n