گردشگری زنجان – گردشگری قیدار – غار کتله خور قیدار – مناطق طبیعی زنجان – غارهای دیدنی استان زنجان

 

یکی از مناطق گردشگری منحصر بفرد استان زنجان ایران و از جمله مناطق طبیعی شهرستان خدابنده در استان زنجان غار کتله خور می باشد.
یکی از عجایب و زیبایی‌های غار کتله خور تعدد طبقات آن است که اینگونه غارها در جهان بسیار کم‌نظیر هستند. گمان می‌رود که این مکان گردشگری طبیعی دارای ۷ طبقه باشد که البته تاکنون تنها ۳ طبقه آن کشف شده است. وجود چشمه‌های آب بسیار زلال در اطراف این غار و حفره‌های متعدد طبیعی هم از ویژگی‌های منحصربه ‌فرد این غار است.

 

آدرس غار کتله خور زنجان – غار کتله خور کجاست ؟ :

این جاذبه طبیعی زنجان غاری خشکی – آبی است که در ۶کیلومتری جنوب غرب شهر گرماب و ۶۰ کیلومتری جنوب غرب قیدار واقع است. شهر قیدار مرکزشهرستان خدابنده در استان زنجان می باشد.

مسافت و فاصله زنجان تا غار کتله خور در حدود ۱۴۰ کیلومتر است. فاصله سلطانیه تا غار کتله خور زنجان ۱۰۰ کیلومتر می باشد. فاصله قزوین تا غار کتله خور در حدود ۲۱۰ کیلومتر است.

فاصله تهران تا غار کتله خور زنجان در حدود ۳۶۵ کیلومتر می باشد. برای علاقمندانی که قصد دارند علاوه بر غار کتله خور از مجموعه باستانی تخت سلیمان تکاب آذربایجان غربی نیز دیدن نمایند باید بگوییم که فاصله غار کتله خور تا تخت سلیمان در حدود ۲۳۰ کیلومتری می باشد.

 

علت نامگذاری غار کتله خور :

در بعضی مناطق غربی ایران به کوه کم ارتفاع “کَتَله” می‌گویند و احتمالاً وجه تسمیه این غار نیز همین است که در یکی از این کوه‌ها قرار گرفته‌ است و خورشید از پشت آن طلوع می‌کند و به جای “کتله خورشید” به آن کتله خور می‌گویند.
معانی دیگر کتله خور تپه خورشید و روستای بدون خورشید است. یکی از بهترین علت های نامگذاری برگرفته از کلمه ای ترکی بوده که کتله به معنی پستی و بلندی و ناهمواری های داخل غار و خور به معنی راحتی و آسانی است که به صورت کلی به معنی پستی و بلندی‌های راحت و دنج می‌باشد.

 

تاریخچه کشف غار کتله خور :

نخستین بار در بهار سال ۱۳۳۱ خورشیدی گروهی از سرشناس ترین کوهنوردان ایران از اعضای باشگاه “نیرو راستی” اقدام به کشف و بازدید غار کتله خور کردند. یکی از اعضای زنجانی گروه نامبرده به نام سید اسدالله جمالی اقدام به ثبت رسمی غار کرد. از آن پس غار کتله خور به عنوان پدیده شگرف طبیعی مورد توجه علاقمندان غارنوردی قرار گرفته است.

 

بخش های مختلف غار کتله خور :

این جاذبه طبیعی زنجان به سه بخش فرهنگی، تفریحی و ورزشی تقسیم شده ‌است. بخش ورزشی آن که تنها مورد استفاده غارنوردان و صخره‌ نوردان قرار می‌گیرد، حدود ۴ کیلومتر است که البته هنوز انتهای آن کشف نشده ‌است.
بخش تفریحی غار نیز که جهت بازدید عموم مورد استفاده قرار می‌گیرد حدود ۲ کیلومتر مسیر مستقیم است که گفته می‌شود این مسیر تنها یک سوم کل غار است.
بخش فرهنگی غار نیز در بخش جنوبی آن قرار دارد. قسمت اصلی آن دالانی است طبیعی که جهت برگزاری مراسم‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته این دالان هیچگونه راه خروجی به بیرون نداشته و راه خروجی آن به صورت مصنوعی کنده شده اما خود دالان تماماً طبیعی می باشد.
در سقف و کف غار قندیلهای زیبائی به اشکال مختلف مثل شیر خوابیده، پنجه شیر، پای فیل، لباس عروس، قلع شمع، سگ شکاری، دست شیطان، نخل سوخته، مریم مقدس، دو جادوگر، سفره عقد و عروس و داماد وجود دارد که چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

 

مقایسه غار کتله خور زنجان و غار علیصدر همدان :

غار کتله‌خور غاری است آهکی که در برخی نقاط آن گِل رُس و خاک‌های حاوی اکسیدآهن قابل مشاهده است. این غار ازنظر سنی تقریباً همسن غار علیصدر همدان است، البته این دو غار از دو جهت با هم تفاوت دارند. یکی اینکه غار علیصدر همدان غاری است کاملاً آبی، حال آنکه غار کتله‌خور زنجان غاری است تقریباً خشکی.
دوم اینکه آهک‌های غار کتله‌خور نسبت به آهک‌های غار علیصدر بسیار خالص‌تر هستند که این خود عاملی است جهت زیباتر شدن غار، چراکه خالص بودن آهک‌ها موجب شفافیت آنها و درنتیجه عبور نور از قندیل‌ها می‌شود.
یک نکته جالب توجه در رابطه با غار کتله‌خور این است که شواهد و بررسی‌های انجام شده مؤید این موضوع است که این غار در نهایت به غار علیصدر در همدان متصل می‌شود.

 

راه رسیدن به غار کتله خور زنجان – مسیر غار کتله خور :

غار عظیم و زیبای کتله خور از طریق جاده آسفالته زنجان به سلطانیه، خدابنده به گرماب و از طریق جاده زنجان- بیجار- گرماب و همچنین از طریق جاده همدان به کبودرآهنگ قابل دسترسی است./n