الموت,قلعه الموت,الموت قزوین,قلعه الموت قزوین,قلعه الموت حسن صباح,قلعه ی الموت,قلعه الموت کجاست,نقشه الموت,حسن صباح و قلعه الموت,آدرس قلعه الموت

 

یکی از جاذبه های گردشگری استان قزوین و از جمله آثار تاریخی قزوین قلعه تاریخی الموت می باشد. قلعه الموت یکی از قلعه‌های منحصربه ‌فرد تاریخی در ایران است. مردم محلی این دژ تاریخی را به نام قلعه حسن می شناسند.

گستره دژ ۲۰۰۰۰ متر مربع می‌باشد. کوهی که این مکان تاریخی قزوین بر آن قرار گرفته از نرمه گردن (میانه نرمه‌ لات و گرمارود) شروع شده و به طرف مغرب ادامه پیدا کرده است. صخره‌های پیرامون قلعه که رنگ سرخ و خاکستری دارند، در جهت شمال شرقی به جنوب غربی کشیده شده‌اند. پیرامون دژ از هر چهار سو پرتگاه است و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی است که کوه هودکان با فاصله‌ای نسبتاً زیاد بر آن مشرف است. این قلعه یکی از جاذبه‌های گردشگری الموت محسوب می‌شود.

 

 

قلعه الموت کجاست – آدرس قلعه الموت :

 

دژ الموت در شمال شرقی روستای گازرخان (قصر خان) و بر فراز صخره‌ای به ارتفاع ۲۰۰ متر واقع است. این مکان تاریخی دیدنی در ۱۰۶ کیلومتری شمال شرق شهر تاریخی قزوین قرار گرفته است.

 

 

تاریخچه ساخت قلعه الموت – حسن صباح و قلعه الموت :

 

حمدالله مستوفی دربارهٔ این اثر تاریخی قزوین گفته است که این بنا به دست “داعی الی الحق حسن بن زید” بنا شده است. حسن صباح در سال ۴۸۶ هجری قمری این قلعه را تصرف کرد و اکنون دژ به نام دژ حسن صباح نیز نامیده می‌شود. عمده شهرت دژ به علت فعالیتهای نظامی-امنیتی حسن صباح درآن بوده است.
این قلعه تاریخی قزوین در شوال ۶۵۴ هجری قمری به‌دستور هلاکو به آتش کشیده و ویران شد و از آن پس به‌عنوان تبعیدگاه و زندان مورد استفاده قرار گرفت. همچنین از سال ۹۳۰ هجری قمری و ابتدای حکومت شاه تهماسب صفوی تا سال ۱۰۰۶ هجری قمری قلعه کالبدی سالم داشته است. متأسفانه حفاری‌هایی که در دورهٔ قاجار برای یافتن گنج در قلعهٔ الموت انجام شده، سبب ویرانی آن شده ‌است.

 

 

معماری قلعه الموت قزوین – پلان قلعه الموت – نقشه الموت :

 

این قلعه از دو بخش غربی و شرقی تشکیل شده است. قسمت باختری که دارای ارتفاع بیشتری است به نام جورقلا (یعنی قلعه بالا) و پیلاقلا (یعنی قلعه بزرگ) خوانده می‌شود. طول قلعه حدود یک صد و بیست متر و عرض آن در نقاط مختلف بین ده تا سی و پنج متر متغیر است. دیوار شرقی قلعه بالا یا قلعه بزرگ که از سنگ و ملاط گچ ساخته شده است، کمتر از سایر قسمت‌ها آسیب دیده است. طول آن حدود ده متر و ارتفاع آن بین چهار تا پنج متر است. در طرف جنوب، در داخل صخره اتاقی کنده شده که محل نگهبانی بوده است. در جانب شرقی این اتاق، دیواری به ارتفاع دو متر وجود دارد که پی آن در سنگ کنده شده و پشت کار آن نیز از سنگ گچ بنا شده است و نمای آن از آخر می‌باشد.
در جانب شمال غربی قلعه بالا نیز دو اتاق در داخل سنگ کوه کنده‌ اند. در اتاق اول، چاله آب کوچکی قرار دارد که اگر آب آن را کاملاً تخلیله بکنند، دوباره پرآب می‌شود. احتمال می‌دهند که این چاله با حوض جنوبی ارتباط داشته باشد. در پای این اتاق، دیوار شمالی قلعه به طول دوازده متر و پهنای یک متر قرار دارد که از سطح قلعه پایین‌تر واقع شده است و پرتگاه مخوفی دارد. در جانب جنوب غربی این قسمت قلعه، حوضی به طول هشت متر و عرض پنج متر در سنگ کنده‌اند که هنوز هم بر اثر بارندگی‌های زمستان و بهار پر از آب می‌شود. در کنج جنوب غربی این حوض، درخت تاک کهنسالی که همچنان سبز و شاداب است، جلب توجه می‌کند.
این قسمت از قلعه، به احتمال زیاد، همان محلی است که حسن صباح مدت سی و پنج سال در آن اقامت داشته و پیروان خود را رهبری می‌نموده است./F

 

 

پایان قسمت اول مطلب قلعه الموت

قسمتدوم مطلب قلعه الموت